Android Lollipop’ta disk şifreleme özelliği açık şekilde gelmeyecek

android-5-0-lollipop-071114

Google, Android Lollipop’ta disk şifreleme özelliğinin açık şekilde geleceğine dair verdiği söz konusunda geri adım attı. Android kullancıları diledikleri takdirde disk şifrelemeyi ayarlar menüsü aracılığıyla aktif hâle getirebilecek, ancak şifreleme varsayılan olarak açık biçimde sunulmayacak.

Google’dan yapılan açıklamada bu kararın alınmasında bazı Android üreticilerinin yaşadığı performans problemlerinin etkili olduğu belirtildi. Şirket kullanıcıları web’de güvende hissettirmek için şifrelemeye olan bağlılığının sürdüğünün altını çizdi.

Google’ın geri adım atması, şirket ile üretim ortakları arasında büyük hedefler ve donanım kapasitesinin örtüşmemesinden dolayı uzun süredir devam eden fikir ayrılığının en son halkasını oluşturuyor.

Google kendisine ait Nexus cihazlarında disk şifreleme özelliğini uzun süredir varsayılan olarak sunuyor. Bu da Nexus cihazlarında bazı performans sıkıntılarını beraberinde getiriyor. Nexus cihazları bu performans sıkıntılarını aşabilse de, yaşananlar tüm Android cihazlarının disk şifrelemeden kaynaklanan ekstra yüke hazır olmadığını gösteriyor.

Jelly Bean ve üstü sürümlerdeki Android cihazlar için de disk şifreleme seçeneği mevcut olsa da, kullanıcıların bu özelliği manuel olarak aktifleştirmesi gerekiyor.

GoPro yola Hero 10 Black ile devam ediyor

GoPro, Hero 10 Black ile kullanıcılarının karşısına "amiral gemisi" sınıfından yeni bir aksiyon kamerası çıkarıyor. Hero 10 Black tasarım bakımından Hero 9'dan uzaklaşsa da,...

iPhone 13 modellerinin pil kapasiteleri ortaya çıktı

Apple geçtiğimiz salı akşamı yeni iPhone'larını tanıtırken telefonlarının pil ömründen özellikle bahsetmeyi de ihmal etmemişti. Şirket iPhone 13 mini'nin selefinden 1,5 saat, iPhone 13'ün...

WhatsApp çoklu cihaz desteği testini iOS’e taşıdı

WhatsApp çoklu cihaz desteği bir süredir test ediliyor. Şirket sonunda bu özelliği iOS uygulamasının beta versiyonuna da getirdi. Çoklu cihaz desteğiyle kullanıcıların macOS veya...