Android 13 için oklar eylül ayını işaret ediyor

Google, Ağustos 2022 Güvenlik Bülteni ile birlikte Android 13 Güvenlik Sürüm Notları’nı da yayınladı. Bu da yeni Android versiyonunun eylül ayı itibarıyla tüm kullanıcılar için dağıtıma çıkabileceği anlamına geliyor.

Çıkış notlarında yeni Android sürümüyle birlikte kapatılacak olan güvenlik açıkları konusunda bilgi veriliyor. Buna ek olarak, yeni Android sürümüyle güncellenen cihazların 01.09.2022 tarihli güvenlik yamasını alacağı ve bahsi geçen açıklardan kurtulacağı bilgisi de paylaşılıyor. Ancak bunun sadece Android Açık Kaynak Projesi’nin çıkışı olabileceği de belirtiliyor.

Yine de, bahsedilen güvenlik yamasının tarihinin Pixel serisi için yeni Android sürümünün dağıtıma çıkış tarihini net bir şekilde göstermeyebileceğini belirtmek gerekiyor. Google geçtiğimiz sene Android 12’yi Android Açık Kaynak Projesi için ekim ayının başlarında dağıtıma çıkarmış, Pixel serisi için dağıtım ise yaklaşık iki hafta sonra başlamıştı.

Android 13’ün herkese açık beta sürümünün kullanıcılarla buluşması tahmin edilenden erken olmuştu. Sadece iki geliştirici ön izlemesi çıkaran Google, ilk beta sürümünü I/O 2022’den önce, ikinci sürümü ise I/O 2022 sırasında yayınlamıştı. Dördüncü beta sürümünün temmuz ayında yayınlanması ise nihai sürümün ağustosta gelebileceğini düşündürmüştü.