Android 12 Snow Cone ile yıllardır bildiğimiz özellikler eklenebilir

Android’in Snow Cone olarak adlandırılacağı düşünülen gelecek sürümü Android 12 ile ilgili sızıntılar artmaya başladı. Sözü edilen özelliklerden bazıları, Google alışılmış özellikleri Android’in doğal unsurları hâline getirmeyi planladığını gösteriyor.

Aslında buna benzer durumları önce de gördük. Samsung, Huawei gibi büyük cihaz üreticileri Google’ın sunduğu temel arayüz üzüne kendi kullanıcı arayüzlerini giydiriyor. Bunu yaparken de çeşitli ek özellikler sunarak farklılık yaratıyor. Geçen 10 yılı aşkın zamandır, örneğin Samsung’un arayüzde yenilikler sunma konusunda epey aktif davrandığını, çıkardığı özelliklerin daha sonra Google tarafından benimsendiğini ve Android’in doğal özellikleri hâline getirildiğini çok gördük.

İşte bu listeye son olarak tek elle kullanım ve kayan ekran görüntüsü alma özelliği de eklenecek. Her iki özellik de Samsung ve diğer bazı Android telefon üreticileri tarafından yıllardır sunuluyordu. Samsung, ekranda görünen içeriğin küçük bir kısmını almak yerine ekranın ötesindeki içeriğin de görüntüsünü almayı sağlayan bir özelliği yıllar önce sunmuştu. Tek elle kullanım modu ise özellikle büyük ekranlı telefonlarda tek elle kullanımı kolaylaştırıyor. Kullanıcı arayüzünü sağ ve sol alt köşeye küçültüyor. Bu özellik de yıllardır birçok Android telefonunda, ek bir özellik olarak sunuluyor. Böylelikle sadece baş parmakla telefonu rahatlıkla kontrol edebiliyorsunuz.

Ne var ki, o kadar çok telefonu deneyimlememize rağmen tek elle kullanım modu genellikle başvurmadığımız bir özellik oldu. Telefonların ekranları büyüdükçe kullanıcı arayüzü de buna uyum gösterdi. Tek elle rahat kullanıma uygun şekilde simgelerin büyütüldüğünü, üst taraflara yerleştirilen kontrol elemanlarının azaldığını gördük. Dokunmatik ekran hareketleri de sayfa içinde ileri veya geri gitmeyi kolaylaştırdığı için genellikle üstte bulunan geri kontrolüne dokunmak için zahmete girmek gerekmiyor.

Kaydırılabilir ekran görüntüleri ise diğerine göre daha fazla heyecan verici bir özellik olacaktır. Bu sayede ekranın sadece görülebilir alanının yerine tamamının ekran görüntüsünü almak mümkün hâle gelecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
OnePlus Dimensity 1200 işlemcili telefon hazırlıyor

Son olarak kullanıcının yüzünün telefona göre durumuna bakarak ekran yönünü ayarlayacak bir özelliğin de geleceği söyleniyor. Bu sayede yan biçimde uzanıp telefon ekranına bakarken telefonun ekran yönü yataya çevrilmeyecektir. Ne var ki, sızıntılar bu özelliğin Pixel telefonlara özel olabileceğini işaret ediyor.

Tabii ki, sözü edilen bu özelliklerin herhangi bir tanesinin Android telefonlara geleceği garanti edilmiyor. Geçmişten de bildiğimiz gibi Google, yazılımın son versiyonunda yer almayan bazı özellikleri ön izleme sürümlerinde test edebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung Google, Vivo ve Xiaomi için katlanabilir ekran üretmeye sonbaharda başlayacak

Android 12 henüz duyurulmadı. Ancak geçen yılları dikkate alırsak, geliştirici ön izleme sürümünün çıkışı yakındır. Android 11 geliştirici ön izleme sürümü 19 Şubat 2020’de çıkmış, bunu temmuz ayında yayınlanan herkese açık beta sürümü ve eylül ayındaki final sürüm izlemişti.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...

Hades 13 Ağustos’ta Xbox ve PlayStation’a geliyor

Supergiant Games'in roguelike oyunu Hades, 13 Ağustos'ta Xbox ve PlayStation konsollarına geliyor. Oyun Xbox One, Xbox Series X/S, PS4 ve PS5 için satışa sunulacak....