Android 12 Beta 2 sürümüyle eklenen yeni kablosuz kontrolleri

Google, çarşamba günü Pixel telefonlar için Android 12’nin ikinci beta sürümünü yayınladı. Geçen ay Google I/O’da duyurulan ancak ilk beta sürümüne dahil edilmeyen Android 12 özelliklerinden birkaçını daha bu ikinci beta sürümüyle birlikte geliyor. Kullanıcıların internet bağlantılarını yönetmelerini sağlayan yeni bir yöntem da dahil olmak üzere birkaç yeni özellik ortaya çıktı.

Hızlı Ayarlar’da Android 12 artık eski Wi-Fi düğmesinin yerini alan “İnternet” adlı yeni bir düğmeye sahip. Ona dokunun ve Wi-Fi ağları arasında geçiş yapmanıza izin verecek ve aynı zamanda mevcut hücresel bağlantınızı gösteren (ayrıca değiştirebileceğiniz) bir ekran göreceksiniz.

Google buradaki amacın kullanıcıların “İnternet sağlayıcıları arasında geçiş yapmalarına ve ağ bağlantısı sorunlarını daha kolay gidermelerine” yardımcı olmak olduğunu söylüyor. Google’ın gönderisi, okuyuculardan ne düşündüklerini bildirmelerini talep ediyor. Bu da kullanıcı arayüzünün kesin hâlini almadığının işareti sayılabilir. Ne de olsa Google, Android betaları sırasında sık sık yeni kullanıcı arayüzü fikirleri sunuyor ve ardından bunları geri alabiliyor.

Ayrıca Android 12, bir uygulama mevcut panoyu her okuduğunda görünecek bir “Pano okuma bildirimi” özelliğini alıyor. Bir uygulama, başka bir uygulamada kopyaladığınız bir şeyden panoyu okuduğunda bu bildirim görünür. Başka bir deyişle, aynı uygulama içinde kopyalayıp yapıştırırsanız bu bildirim can sıkıcı bir şekilde açılmayacaktır. Diğer bildirimlerin aksine, bu bildirim ekranın alt kısmından görünür. Benzer özellik geçen yıl iOS 14 ile birlikte Apple’ın mobil cihazlarına gelmeye başlamıştı. Daha fazla insan, uygulamaların gerçekten olmaması gerektiği halde pano içeriği istediğini fark ediyor.

Bunlar ilk beta sürümünde görünmeyen iki yeni özellik, ancak Google’ın duyurduğu ancak ilk betaya dahil etmediği birkaç özellik daha var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Poco X3 Pro İncelemesi

Droid Life‘ın belirttiği gibi, sistem kullanıcı arayüzü artık duvar kağıdınızdan tamamlayıcı renkler almaya çalışıyor. Bu süreç düzgün şekilde işliyor, ancak tam olarak son hâlini aldığı söylenemez. Sistem renklerini ayarlamak için son iş akışının, renkleri özelleştirebileceğiniz bir adımı içermesi amaçlanmış. Ayrıca Google, telefonun arkasına dokunduğunuzda özel bir işlem ayarlamanıza izin veren “Hızlı Dokunma” özelliğini korumaya nihayet hazır görünüyor.

Daha fazlası için, XDA Developers’tan Mishaal Rahman’ın Twitter’da paylaştığı tweet dizisine göz atabilirsiniz. Burada tüm yeni özellikler, ince ayarlar ve değişiklikler yer alıyor:

Gizlilik kontrolleriyle ilgili yeni arayüz düzenlemeleri

Google’ın öne çıkardığı başka bir özellik, bir kullanıcının uygulamaların bir telefonun mikrofonunu, kamerasını ve konumunu ne sıklıkla kullanmak istediğini görmesini sağlayan Privacy Dashboard’dur. Bu arada Apple, iOS 15 için benzer bir kontrol panelini duyurdu ve Android’den birkaç veri noktası daha fazlasını içeriyor.

android 12 beta 2

Ayrıca Google, mikrofon ve kamerayla ilgili daha önce duyurulan gizlilik özelliklerini de açıyor. Her ikisi de açık olduğunda, durum çubuğunun sağ üst köşesinde bir gösterge görüntülenecektir. Android 12, artık bu sensörleri kapatmak için Hızlı Ayarlar’da geçişlere sahip olacak.

Bu, oldukça düzgün işleyen bir sistem gibi görünüyor. Hızlı ayarlarda mikrofonu veya kamerayı devre dışı bırakırsanız, bir uygulama bir dahaki sefere erişmeye çalıştığında, sistem onları tekrar açmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Reddederseniz uygulama kamera veya mikrofon erişimine sahip olduğunu düşünecektir, ancak gerçekte gördüğü karanlık ve duyduğu tek şey sessizliktir.

Bu sürümle Google, önümüzdeki sonbaharda Android 12’yi yayınlamaya yönelik yol haritasına bağlı kaldığını gösteriyor. Son sürümden önce birkaç beta sürümünün daha gelmesini bekleyin. Bu beta şu anda Pixel telefonlarda mevcut ve son güncelleme de yayınlandığında öncelikle Pixel telefonlara gelecek. Diğer telefonların ne zaman güncelleneceği açık ve can sıkıcı bir soru olmaya devam ediyor. Android’in bu sürümü son yılların en büyük yeniden tasarımına sahip olduğundan, diğer akıllı telefon üreticilerinin yeni “Material You” tasarım sistemine kendi stillerini nasıl uygulayacaklarını bulmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olacaktır.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Microsoft Windows 11 için yepyeni bir uygulama mağazası sunuyor

Windows 11 en sonunda resmen duyuruldu. Microsoft, onunla birlikte gelecek yepyeni uygulama mağazasını da ilk kez gösterdi. Daha önce olduğu gibi yine Microsoft Store...

Windows 11 güncellemesi Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz olacak

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 11 bugün gözler önüne çıktı. Windows 11 güncellemesi, Windows 10 platformunun mevcut kullanıcıları için ücretsiz olacak. Microsoft daha önce...

Windows 11 Android uygulamalarını çalıştıracak

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 11, Android uygulamalarını da çalıştıracak. Yazılım devi, bu sürpriz açıklamayı bugün düzenlediği Windows etkinliğinde yaptı. Android uygulamaları Windows 11'de...

Microsoft Teams doğrudan Windows 11’e entegre edilecek

Microsoft Teams, yeni Windows sürümü Windows 11'e daha derinlemesine bir şekilde yerleştirilecek. Windows 11'in tanıtım etkinliğinde konuşan Microsoft yöneticisi Panos Panay, Teams'teki görüşme başlatmanın...

Microsoft Windows 11 duyurusunu yaptı: Yepyeni Başlat menüsü ve diğer yenilikler

Microsoft, bugün internet üzerinden yayınladığı etkinlikle birlikte Windows'un bir sonraki sürümünü duyurdu ve adının Windows 11 olduğunu resmen açıkladı. Aylar boyunca süren kısa gösterimler,...

F1 Avusturya Steiermark GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunun ilk 3 haftalık art arda yarış maratonunun ikinci yarışı için Avusturya'ya gidiyoruz. Gelecek hafta aynı yerde yine yapılacak iki yarışın...

Asus ExpertBook B9400 İncelemesi

Günün büyük bir bölümünü dışarıda geçiren çalışanlar için rahat taşınabilirlik ve dayanıklılık büyük önem taşıyor. Tabii ki, yüksek performansı ve uzun pil ömrünü de...