Google’dan Android 11 için önemli karar

Google, Android 11 için beta sürümünün dağıtımına geçtiğimiz ay başlamıştı. Ortaya çıkan Cihaz Yapılandırma Rehberi, Google’ın yeni mobil işletim sistemi sürümü hakkında önemli bir detay gösteriyor.

Buna göre, Android 11’i çalıştıracak cihazların bellek kapasitesinin 2 GB’den fazla olması gerekiyor. 2 GB veya daha düşük RAM’e sahip cihazlarda Android 11’in Go versiyonunun kullanılması zorunlu olacak.

Rehberin gösterdikleri bununla da sınırlı kalmıyor. Bundan böyle 512 MB RAM taşıyan cihazlar Google Mobil Servisleri’ni ön yüklü sunmak için yeterli olmayacak. Bu da Google’ın söz konusu cihazlar için artık Android desteği sunmayacağı anlamına geliyor.

Yeni talimatların 2020’nin dördüncü çeyreği itibarıyla geçerli olması bekleniyor. Android 11’in geniş ölçekli dağıtımının başlangıcının da bu dönemi bulması öngörülüyor. Google’ın bu değişikliği, daha önce piyasaya sürülen 2 GB RAM’e sahip Android telefonları kapsamayacak. Bu telefonlar, eğer üreticileri tarafından güncellenirlerse, Android 11’in tam sürümünü alacak.

Android Go, Google’ın açık kaynaklı işletim sisteminin daha “hafif” versiyonu olarak tanımlanabilir. Bu sürümde sunulan yerel uygulamalar cihazda daha az yer kaplıyor ve bazı özelliklerden feragat ediyor. Ancak ana özelliklerin tamamı korunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
DJI Mavic 3 sızıntısı çift kamerayı gösteriyor

Android 11 ile birlikte yapılacak olan bu değişiklik, telefonların donanımlarına uygun yazılım deneyimini sunması açısından önem taşıyor.

SharePlay özelliğini getiren iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 yayınlandı

Apple bu akşam iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 güncellemelerinin dağıtımına başladı. Bu yeni sürümle gelen en büyük yenilik SharePlay oluyor. SharePlay, başlangıçta iOS 15'te sunulması...

Huawei FreeBuds Lipstick hızlı inceleme: Hem göze hem de kulağa hitap ediyor

Huawei'nin Viyana'da düzenlediği Nova 9 lansmanında duyurduğu ürünlerden bir tanesi de FreeBuds Lipstick oldu. Aslına bakarsanız, bu ürünün diğerlerinin önüne geçtiğini bile söylemek yanlış...

PayPal’dan Pinterest iddiası hakkında açıklama

PayPal bir açıklama yaparak Pinterest ile ilgilendiğine dair çıkan haberleri yalanladı. Ödeme şirketinin sosyal platformu 45 milyar dolar karşılığında satın alacağı iddiası geçtiğimiz haftanın...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun