AMD Vega’nın çıkışı öncesinde Radeon Sofware uygulamasını güncelledi

AMD Vega grafik yongalarının çıkışını merakla bekleyenler için, bu çıkışın yaklaştığını gösteren bir başka önemli işaret, AMD’nin Radeon donanımlı PC’lere özel Radeon Software Crimson ReLive uygulamasına gelen büyük güncelleme oldu.

Resmi adıyla AMD Radeon Software Crimson ReLive 17.7.2 olarak bilinen bu güncelleme, altı ay önce çıkan hatırı sayılır büyüklükteki Crimson ReLive güncellemesinin üstüne geldi. Bu son güncellemeyle birlikte Radeon grafik kartı üzerinde daha önce olmadığı kadar fazla kontrol elde etmek mümkün oluyor.

Tabii ki, herkesi en fazla ilgilendiren ayrıntı, bu yeni Radeon Software versiyonunun oyun bilgisayarlarındaki oyun deneyimini ne oranda etkileyeceği olacaktır.

Başlangıç olarak, bu yeni güncelleme AMD’nin Radeon Software Crimson ReLive yazılımının selefi olan Catalyst Control Center’da bulunan tüm özelliklerin neredeyse tamamını getiriyor. Tüm bu kontroller yeniden paketlenerek “Radeon Ayarları” bölümüne yerleştiriliyor. Artık GPU ile ilgili tüm ihtiyaçları tek bir yerden karşılayacak tek bir uygulama elde edilmiş oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Razer Blade 14 duyuruldu: AMD Ryzen işlemcili ilk Razor laptop

Daha da ilerlediğimizde, AMD’nin yukarıdaki videoda görüldüğü gibi, “Enhanced Sync” adı verilen bir özelliği sunduğunu görüyoruz. Şirketin belirttiğine göre, bu çerçeve yenileme teknolojisi standart Vertical Sync’e (VSync) göre daha düşük gecikmelerle çalışıyor ve azaltılmış çerçeve teklemesi ile ekran yırtılması arasındaki ilişkiyi daha iyi şekilde dengeliyor. VSync gibi herhangi bir monitörde kullanılabilen bu teknolojinin çıkış noktasında, çerçeve hızı yenilemesiyle başa çıkılması gereken durumlarda, bu iki ekran olayı arasında daha iyi bir dengeye ulaşılması fikri bulunuyor.

Ayrıca bu uygulama şirketin Radeon Chill yazılımına da önemli güncellemeler getiriyor. Çerçeve hızlarını düzenleyen bu yazılım hem sıcaklığı hem de güç tüketimini düşük seviyede tutmaya çalışırken, bunun uyumluluğu en çok oynanan PC oyunlarının 30’dan fazlasına da çıkarılıyor. AMD’nin belirttiğine göre, güncellemeleri sayesinde HP Omen’de League of Legends oynanırken pil ömrü yüzde 30’a varan oranda artıyor.

Ayrıca AMD WattMan yazılım teknolojisini de iyileştiriyor. Şimdi bu teknoloji sayesinde bellek frekansını indirmek mümkün oluyor, böylelikle CPU ve GPU üzerinde daha verimli şekilde hız aşırtması uygulanabiliyor. Daha da iyisi, bu araç ile GPU’nun güç durumlarını, ister daha iyi hız aşırtması ister daha düşük güç tüketimi için kontrol etmek mümkün hâle geliyor.

Tüm bunlara ek olarak, yeni “Çerçeve Hızı Hedefleme Kontrolü” özelliği sayesinde oyunların çerçeve hızlarını donanım seviyesinde sınırlamak mümkün oluyor. Bu da GPU’nun daha düşük güç tüketim seviyelerine ulaşmasını sağlıyor. Son olarak, AMD uygulamasına Per-Display Renk Kontrollerini de ekliyor. Bu da parlaklık, renk, kontrast, doygunluk gibi, Radeon GPU’ya bağlı herhangi bir ekranın veya tüm ekranların ayarlarını tek bir yerden yapmayı mümkün kılıyor.

AMD Radeon Software Crimson ReLive uygulamasına yaptığı bu güncellemelerle Vega platformu için yolu iyice açmış oluyor. Değişikliklerin tüm listesini burada bulabilirsiniz.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...