AMD Phenom II işlemcilerinin ve Dragon platformunun duyurusunu yaptı

12-2-08-amd-phenom-ii-290-x-208AMD’nin 45 nm teknolojisini baz alan dört çekirdekli işlemcisi Phenom II sonunda CES 2009’da karşımıza çıktı. 2.8 GHz X4 920 ve 3.0 GHz X4 940 olmak üzere iki farklı seçenek altında sunulan bu işlemcilerin fiyatları ise sırasıyla 235$ ve 275$.

AMD’nin bu işlemcilerinin en göze çarpan özelliği düşük maliyetli oluşları, ancak gerçekte onlar da Intel’in sunduğu yeni işlemcilerin fiyat / performans eğrisini yakından takip ediyor gibi görünüyor. AMD’nin duyurduğu diğer bir ürün Dragon platformu ise bir Phenom II işlemci, 4800 serisi Radeon HD grafik kartı ve 790 serisi anakart içeriyor. Bu platform Phenom işlemcili platformlara göre %40 daha düşük güç harcıyor.

Phenom II’nin en büyük kazanımı ise bu işlemcilerin mevcut anakartlara yerleştirilebilecek olması, aksi takdirde bu yeni yonganın sunduğu performans için ek masraf yapmak gerekecekti.

AMD’nin basın açıklamasına ve PCWorld, HotHardware sitelerinin incelemelerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Oku – AMD PR
Oku
– PC World review
Oku – HotHardware review

Apple 14 inç MacBook Pro modelini tanıttı, işte özellikleri

Apple, 18 Ekim etkinliğinde beklendiği üzere yeni MacBook Pro modellerini tanıttı. Şimdiye kadar dedikodusu yapılan birçok özelliğin yeni modellerle karşımıza çıktığını görüyoruz. Yeni MacBook...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun