Amazon Prime pandemi döneminde 50 milyon abone kazandı

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, CEO unvanıyla şirketin hissedarlarına son yıllık mektubunu gönderdi. Bezos, yılın üçüncü çeyreğinde CEO’luk görevini Andy Jassy’ye devredecek. Bezos, son mektubunda toplam Amazon Prime abone sayısının 200 milyona ulaştığını açıkladı.

Amazon’un 2019’un dördüncü çeyreğine ait sonuçlarında Prime abone sayısının 150 milyonu geçtiği belirtilmişti. Prime hizmetleri arasında hızlı kargo ve orijinal TV içerikleri gibi imkanlar bulunuyor. Amazon’un pandemi döneminde 50 milyon yeni Prime abonesi kazandığı ve kullanıcı tabanında yaklaşık yüzde 33’lük büyüme sağladığı görülüyor.

Amazon’un 2020 rakamlarına bakıldığında Prime abone sayısının şirketin geçtiğimiz yıl büyüttüğü tek kalem olmadığı anlaşılıyor. 2020’nin şirketin şimdiye kadarki en kârlı yılı olması da dikkat çekiyor. Amazon, geçtiğimiz yılın ilk yarısında da kârını bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla iki kat artırmıştı.

Şirket bu rakamlara kişisel hijyen malzemeleri ve tesis temizliği için 4 milyar dolar harcama taahhüdü vermesinin ardından ulaşmıştı. Buna ek olarak, saatlik çalışan ekiplerinin maaşlarını artıran Amazon, bir taraftan da kendi COVID-19 testi imkanlarını artırmıştı. Şirket, 2021’in sonlarında kendi geliştirdiği için evde COVID-19 test kiti için de ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay almıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Xiaomi Türkiye için resmi online mağazasını açtı

Amazon CEO’su Jeff Bezos için görev başındaki son yılı oldukça yoğun ancak bir taraftan da iyi geçiyor gibi görünüyor. Ancak Amazon Prime ve diğer hizmetler tarafında işler iyi gitse de, halkla ilişkiler açısından bazı zor dönemlerin yaşandığını da unutmamak gerekiyor. Şirket depo çalışanlarına sonunda sendikaya katılma imkanı verse de, çalışanların koşullarını yeterince iyileştirmemesi suçlamaları beraberinde getirmişti.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...