Amazon Çin’deki bulut müşterilerini VPN kullanımı konusunda uyardı

amazon cinÇin hükümeti son zamanlarda internet erişimi üzerindeki baskısını iyiden iyiye artırmış durumda. Bu baskılar nedeniyle Apple, Çin App Store’dan VPN uygulamalarını kaldırmıştı. Çin hükümetinin baskıları diğer teknoloji devlerini de temkinli bir tavır takınmaya itmiş gibi görünüyor. Amazon Çin’deki bulut müşterilerini VPN kullanımı konusunda uyardı.

Amazon’un ülkedeki çözüm ortağı Beijing Sinnet Technology tarafından gönderilen mesajda müşterilere Çin’in siber güvenlik duvarını aşabilecek çözümlerden uzak durmalarını tavsiye etti. Amazon söz konusu mesajında Çin’in Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Sanayi ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı tarafından gelen taleplerin de altını çizdi.

The Wall Street Journal’a konuşan bir Amazon yetkilisi, Sinnet’in yerel yasalara uymak adına bu hatırlatmayı yapmak zorunda olduğunu belirtti. Şirket hareketinin müşterilerine sorumluluklarını hatırlatmaktan ibaret olduğunun da altını çizdi.

Apple da VPN uygulamalarını App Store’dan çekerken bunun bir zorunluluktan doğdunu vurgulamıştı. Artık Çin’de VPN kullanabilmek için bir lisans sahibi olmak gerekiyor.

Amazon Çin hükümetinin önlemlerinden etkilenen son şirket olmayacak

Çin Komünist Partisi’nin önümüzdeki sonbaharda gerçekleşecek kongresi öncesinde sosyal medya, VPN’ler ve internetin geneli üzerindeki baskısını biraz daha artırması öngörülüyor. Bu kısıtlamaların Apple ve Amazon dışındaki şirketleri de etkilemesi bekleniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turkcell’in BiP ve diğer dijital servislerinde veri gizliliği ve güvenliğine bakışı

Turkcell, Türkiye'deki kullanıcılara ve onların internet üzerinde gerçekleştirdikleri aktivitelere ait olan verilerin ülke sınırları içinde muhafaza edilmesi konusuna büyük önem veriyor. Yöneticilerinin bu konuya...

Görüntülü konuşma için en iyi uygulamalar

Yeni koronavirüs salgını görüntülü konuşma uygulamalarını hayatımızın en önemli parçalarından biri hâline getirdi. Hem işte hem de özel hayatta, bilgisayardan veya mobil cihazlardan gerçekleştirdiğimiz...

Asus ZenFone 8 ve ZenFone 8 Flip tanıtıldı

Asus, bu yılki ZenFone serisiyle biraz farklı bir dönüş yapıyor. ZenFone 8 Flip, büyük ekranı ve açılır kamera mekanizması ile önceki yılların telefonlarına çok...