Alphabet Hindistan’da balonlar yerine lazerlerle internet erişimi sağlayacak

alphabet hindistanGoogle’ın çatı şirketi Alphabet, Project Loon adını taşıyan girişimiyle balonları kullanarak coğrafi açıdan zorlu koşulları olan bölgelere internet erişimi götürüyor. Bu girişimi yaygınlaştırmaya çalışan şirket, ülkelere özel farklı çözümler de geliştiriyor. Alphabet Hindistan’ın Andhra Pradeş eyaletinde farklı bir çözüm sunacak.

Eyalet yönetimi, eyaletin sınırları içinde belli bölgelere 2 bin adet bağlantı noktası yerleştirecek. Bu bağlantı noktalarında Alphabet’in “Açık Alan Optik İletişim” (FSOC) teknolojisi kullanılacak. Söz konusu teknoloji, Alphabet’in X adını taşıyan inovasyon laboratuvarında geliştirildi. Alphabet X ekibinden Barış Erkmen, teknolojinin “kablosuz fiber optik bağlantı” şeklinde nitelenebileceğini belirtti.

Andhra Pradeş eyaletinde 53 milyon kişi yaşıyor. Bu 53 milyon kişinin ise sadece yüzde 20’lik kısmı internete erişebiliyor. Eyalet yönetimi, Fiber Grid adını verdiği program çerçevesinde 2019 itibarıyla 12 milyon hanenin internete erişebilmesini hedefliyor. FSOC teknolojisinin sağladığı yüksek bant genişliği, söz konusu programın omurgasını oluşturuyor.

Alphabet Hindistan’da FSOC’un gücünü test edecek

Google’ın “ikinci 1 milyar kullanıcı” hedefine ulaşması için Alphabet’in bu tarz projeleri büyük önem taşıyor. FSOC teknolojisi, söz konusu projelerin en bilinenlerinden biri olan “Project Loon”un bir tür yan kolu olarak değerlendirilebilir. Project Loon balonları son olarak Maria Kasırgası’nın vurduğu Porto Riko’da 100 bin kişinin internete bağlanabilmesini sağlamıştı. Alphabet Hindistan’daki projesiyle FSOC teknolojisinin etkinliğini test etmiş olacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...