Manşetler

Teknoblog 2013 Yılbaşı Hediye Rehberi: Aksesuar

2013’ü karşılamaya koşar adım ilerlediğimiz şu günlerde sevdiklerine yılbaşı için hediye almayanları iyiden iyiye bir telaş sarmış durumda. Vakit azaldıkça opsiyonlar kısıtlanmış gibi gözükse de, günümüzün geniş sınırlara ulaşmış tüketim dünyasında böyle bir durumdan söz etmek pek de mümkün değil. Daha önce akıllı telefon, tablet ve e-kitap okuyucularda yaptığımız işi şimdi de aksesuarlar için yapıyor ve Teknoblog olarak sizlere farklı türlerde, birbirinden renkli aksesuar seçeneklerini sunuyoruz.

Bundan bir süre öncesine kadar kulaklıklara yüksek ücretler ödemek genellikle işin profesyonellerine mahsus bir durumdu. Ancak, kulaklıklarda tasarımın da devreye girmesiyle bu durum değişti ve ortalama kullanıcılar için de kulaklıklara yüksek meblağlar ödemek olağan hale geldi. Bu durumun değişmesinde en büyük rolü oynayan ise Monster tarafından piyasaya sürülen Beats by Dr. Dre serisi kulaklıklar oldu. Ünlü rap prodüktörü Dr. Dre ve Monster işbirliğinde hazırlanan kulaklıklar, yüksek ses kaliteleriyle olduğu kadar tasarımlarıyla da dikkat çekmeyi başardı. Özellikle ülkemizdeki futbolcular arasında bir fetiş objesi haline dönüşen kulaklıklar, gençler arasında da oldukça popüler. Müzik dinlemeyi fazlasıyla seven arkadaşlarını mutlu etmek isteyenler Beats by Dr. Dre kulaklıklarıyla bunu rahatlıkla başarabilir. Özellikle mavi rengini tavsiye edeceğimiz kulaklıklara 800 ila 900 TL arasında değişen fiyatlarla sahip olmak mümkün. Fiyat kulağa yüksek gelse de, yaşanacak deneyimin bu parayı hakettiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Kulaklıklar kadar hoparlörlerin de yıllar içinde tasarımla kucaklaştığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bir zamanlar müzik setlerinin vazgeçilmez parçası olan hoparlörler, şimdi de farklı boyutlarda bilgisayarların, ev sinema sistemlerinin, müzikçalarların ve hatta akıllı cihazların hizmetine girmiş durumda. Ses sistemleri konusunda önde gelen üreticilerden olan JBL tarafından üretilen Control One Aw hoparlör sistemi de bu yeni dönemin özelliklerini yansıtan aksesuarlardan biri olarak ön plana çıkıyor. Hem bilgisayarlarla hem de ev sinema sistemleriyle kullanılabilen sistem, gerek iç mekanlarda gerekse dış mekanlarda fazlasıyla tatmin edici bir performans sunuyor. Farklı hava koşullarında kullanılmaya da müsait olan hoparlör sistemi, beyaz renkli tasarımıyla da dikkat çekiyor. JBL Control One Aw hoparlör sistemi 599 TL’lik bir fiyat etiketine sahip.

 

Teknolojideki ilerlemenin teknolojik ürün tüketimini ateşlemesiyle birlikte tasarımın da bu ürünlerin parçası haline geldiği rahatlıkla söylenebilir. Daha önce teknolojik ürünlerde gördüğümüz tekdüzelik yerini farklı tasarımlara bırakırken, bu furya en küçük boyutlara sahip olan teknolojik ürünler olan USB belleklere kadar sıçramış durumda. Bone Collection tarafından üretilen USB bellekler de, sevimli ve renkli tasarımlarıyla fazlasıyla dikkat çekiyor. Baykuş, kardan adam, uzaylı, köpek balığı, astronot, kedi ve kemik gibi çok sayıda farklı forma sahip olan USB bellekler, görüldükleri andan itibaren yüzlerde bir tebessüm yaratmayı başarıyor. Artık öğrenciler için USB belleklerin vazgeçilmez bir araç haline geldiği düşünülürse Bone Collection’ın eğlenceli tasarımlara sahip USB bellekleri özellile öğrenciler için hediye seçenekleri arasında ön plana çıkıyor. Bilstore’un çevrim içi mağazsından satın alınabilecek olan USB belleklerin fiyatları 45 ila 65 TL arasında değişiyor.

Bu tasarım furyasından en çok etkilenen alanlardan birisi de hiç kuşkusuz cep telefonu kılıfları. Akıllı telefonlarda yaşanan gelişim cep telefonu pazarını tabir-i caizse şaha kaldırırken, bu ürünlere özgü aksesuarların sayısı da gün geçtikçe paralel bir biçimde artmaya devam ediyor. Telefonlara kazalara karşı koruma sağlayan kılıflar bunun yanı sıra fonksiyonellik ve görsellik bakımından da yardımcı işlevlere sahipler. 2012’nin en popüler akıllı telefonları arasında Samsung Galaxy S III hiç kuşkusuz üst sıralarda yer alıyor. Samsung’un bu gözde telefonu için yine Samsung tarafından üretilen özel kılıf, koruma sağlamanın yanı sıra fonksiyonelliğe de katkıda bulunuyor. Telefonun ülkemizdeki renk seçeneklerine uyumlu olarak mavi ve beyaz renklerde satışa sunulan kılıf, 50 TL’den başlayan fiyat etiketlerine sahip.

Samsung’un akıllı telefon pazarındaki en büyük rakibi Apple’sa yılın büyük bölümünde adından söz ettirmeyi başarmış; iPhone 4S’le yüksek satış rakamlarına ulaşırken, uzun süre boyunca beklenen iPhone 5 ile de yine kitleleri peşinden sürüklemişti. iPhone 5’in ülkemizde resmen satışa sunulmasıyla birlikte telefona özgü aksesuarlar da ülkemize giriş yapmaya başladı. Muvit tarafından üretilen Agenda iPhone 5 kılıfı da bu aksesuarlar içinde ön plana çıkıyor. iPhone 5’e deri kaplı bir ajanda havası veren kılıf, stand özelliği sunmasıyla da aynı zamanda bir multimedya merkezi olarak işlev gören iPhone 5’in bu vazifesini yerine getirmesinde ergonomik bir kolaylık sağlıyor. Siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneğine sahip olan Muvit Agenda iPhone 5 kılıfına 49,90 TL karşılığında sahip olmak mümkün.

iPhone 5’in satışa çıkmasıyla demode duruma düşse de, iPhone 4S halen pek çok kişi tarafından kullanılmakta. Dolayısıyla bu cihaza özgü aksesuarlar daha önce olduğu gibi yüksek rağbet görmeye devam ediyor. Piyasadaki iPhone 4S kılıfları oldukça çeşitli tasarımlara sahipken, yine Muvit tarafından üretilen Snow Clip dikkat çekiyor. Kapaklı bir tasarıma sahip olan Snow Clip, doğal bir stand desteğine sahip olmasa da paketinde yer alan katlanabilir stand bu durumu bir sıkıntı olmaktan çıkarıyor. Siyah ve pembe olmak üzere iki renk seçeneği bulunan Snow Clip’in poliüretan deri materyali de temizlik bakımından kolaylık sağlıyor. Cihazı komple koruyan bu kılıfın fiyat etiketindeyse 29.90 TL yazıyor.

Tasarım giderek ön plana çıksa da akıllı telefonlar için uzun bir pil ömrü halen daha öncelikli bir konuma sahip. Akıllı telefonların yoğun kullanımlarından ötürü şarjlarının kısa sürede bitmesi pek çok kişi için sıkıntı teşkil ederken, akıllı telefon üreticileri de bu sorunlara karşı çözüm üretmeye devam ediyorlar. Akıllı telefon pazarında 2012 içinde oldukça büyük bir atılım yapan ve Xperia serisi için pek çok yeni cihazı piyasaya süren Sony, bu cihazların şarj sıkıntısı yaşamaması için de destekçi bir aksesuar hazırlamayı ihmal etmedi. Ultra ince alüminyum tasarıma şarj olan USB şarj cihazları rahatlıkla taşınabilirken, daha önce şarj edildikleri zaman kullanıclarına ekstra bir güç kaynağına muhtaç olmadan, istedikleri yerde akıllı telefonlarını şarj etme imkanı sunuluyor. Halihazırda Sony Center’lardan Xperia ion, Xperia S, Xperia P, Xperia U ve Xperia Sola modellerini satın alanlara hediye edilen şarj cihazını tek başına satın almak isteyenlerin de yine Sony Center’ları ziyaret etmesi gerekiyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER