Akbank sistem arızası giderildi, müşteri işlemleri normal şekilde çalışmaya başladı

Akbank müşterileri salı ve çarşamba günü şubelerden, ATM’lerden, internet veya mobil bankacılık kanalları üzerinden, yaşanan sistem arızası nedeniyle herhangi bir işlem gerçekleştiremediler. Üstelik teknik sorun müşterilerin kredi kartı ile ödeme yapmalarına bile engel oldu. Akbank sistemi düzeldi ve müşteri işlemleri normal şekilde çalışmaya başladı.

Dün öğle saatlerine doğru ilk açıklamasına yapan Akbank, sistemlerdeki yavaşlama nedeniyle işlem yapılamadığını, ancak sistem arızasının siber saldırı ile ilgisinin olmadığını belirtmişti. Daha sonra ortaya çıkan çeşitli haberler ve bilgi sızıntıları da sorunun Akbank DB2 veri tabanı sunucusundaki bakım ve güncelleme işlemlerinden kaynaklandığını işaret etmişti. Akbank, çarşamba öğleden sonra ise teknoloji iş ortaklarıyla teknik sorun çözümü için çalıştığını, sistemlerin önümüzdeki birkaç saat içinde normale döneceğini dile getirmişti.

Çarşamba gecesi geç saatlerde ve perşembenin ilk saatlerinde Akbank, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı bilgilerle ATM’ler, kredi kartı işlemleri, internet ve mobil bankacılık sistemlerinin düzeldiğini duyurdu. Müşteri iletişim merkezinin de hizmet vermeye başladığı bilgisini de ayrı bir tweet ile paylaştı.

Akbank sistem arızası nedeniyle etkilenen müşteriler için yeni bir açıklama yaptı

Dün müşterilerinin borç ve ödeme işlemleriyle ilgili bir faiz açıklaması yapan Akbank, web sitesini ziyaret edenler için ikinci bir duyuru yaptı. Bu duyuru aşağıda yer alıyor.

6.07.2021 tarihinde başlayan ve devam eden bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler ile ilgili olarak;

   • Ekstre ödemesi 06.07.2021 veya 07.07.2021 tarihinde olan kredi kartları müşterilerimizin son ödeme tarihi bankamız tarafından 08.07.2021 tarihine ötelenecektir.
   • Kredi taksit tarihi 06/07/2021 – 07/07/2021 olan bireysel kredilerde ödeme yapılamaması sebebiyle ilgili günler için işleyen gecikme faizi iade edilecektir.
   • Kredi vadesi veya taksit tarihi 06.07.2021 – 07.07.2021 olan ticari krediler için ilgili günlerde faiz işletilmeyecektir/işleyen faiz geri ödenecektir.
   • Müşterilerimize ekstre, kredi ve taksit ödemeleriyle ilgili herhangi bir gecikme faizi yansıtılmayacaktır.
   • Müşterilerimizin ekstre ötelemeleri, kredi vadesi ve taksit ödemeleriyle ilgili ek bir işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.
   • 12.07.2021 tarihine kadar tüm diğer banka ATM’lerinden Akbank Kart ile yapılacak para çekme ve yatırma, kredi kartı borç ödeme ve görüntüleme işlemlerinden diğer bankalar tarafından alınan ücretler iade edilecektir.

Hizmetlerimizde yaşanan aksaklık için özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.

Apple Watch Series 7 Türkiye’de satışa çıktı

Apple Watch Series 7, eylül ayındaki etkinlikte iPhone 13 serisiyle birlikte tanıtılmıştı. Apple, geçen cuma günü ön satışlarına başladığı yeni akıllı saatini, ABD ve...

iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 ekim ayı bitmeden yayınlanacak

Apple'ın en yeni mobil işletim sistemleri iOS 15 ve iPadOS 15 geçtiğimiz ay dağıtma çıkmıştı. iOS 15 özellikle Apple Watch ile telefon kilidini açma...

Galaxy S21 FE tanıtımı için 2022 ihtimali kuvvetleniyor

Samsung, gelecek hafta bir Unpacked etkinliği düzenleyeceğini açıklayarak pek çok kişiyi şaşırtmıştı. Apple ve Google'ın yeni ürünlerini tanıtacağı haftada Samsung'un nasıl bir duyuru yapacağı...

HTC Vive Flow tanıtıldı; sağlık ve eğlence odaklı hafif VR gözlüğü

HTC, beklenen yeni VR cihazının duyurusunu perşembe günü gerçekleştirdi. HTC Vive Flow, yalnızca 189 gram ağırlığında ve bir akıllı telefonla eşleşerek VR içeriği oynatmanıza...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun