AI Portraits Ars selfie’leri klasik portrelere dönüştürüyor

İnsanların yapay zekâyı kendilerini yaşlandırmak için kullanmaları yeniden moda hâline gelmiş durumda. Bu modanın ne zaman geçeceği konusunda şimdiden bir şey söylemek mümkün değil. Ancak yapay zekâyı üstünde farklı şekillerde kullanmak isteyenlerin yararlanabileceği alternatifler şimdiden mevcut. AI Portraits Ars, bu alternatifler arasında en dikkat seçeneklerden biri olarak öne çıkıyor.

Bir internet sitesi olan AI Portraits Ars, kullanıcıların selfie’lerini hüzünlü ancak sanatsal portrelere dönüştürüyor. Söz konusu dönüşümü sağlayan aracın altında ise MIT-IBM Watson AI Lab bünyesindeki araştırmacıların imzası bulunuyor.

Site, 45 bin klasik portreyle eğitilen bir algoritmayı kullanıyor. Sulu boya, suni yağlı boya ve mürekkeple yapılmış portreler; yararlanılan eğitim materyalleri arasında bulunuyor. Veri tabanının tarz yelpazesinin de oldukça geniş olduğunu belirtmek gerekiyor. Rembrandt, Titian, Van Gogh gibi ressamların eserleri de veri tabanında mevcut durumda.

Benzer şekilde yapay zekâ portreleri oluşturmakta kullanılan eski yapay zekâ yöntemleri, genellikle kullanıcının yüzünü yeni bir tarzda boyuyordu. AI Portrait Ars ise sadece bunu yapmakla yetinmiyor ve Üretici Ters Ağ (GAN) ile yeni baştan bazı yüz özellikleri oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
FaceApp uygulamasına yüklediğiniz fotoğraflar ve veriler nasıl silinir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Discord Threads adlı ileti dizileri özelliğini kullanıma sundu

Bir selfie’de bulunan bazı unsurlar, algoritmayı belirgin bir tarzı kullanmaya teşvik edebiliyor. Örneğin; alttaki resimlerde algoritma, gaga benzeri burnu ve pürüzsüz alnı ön plana çıkarmak adına Rönesans tarzını kullanıyor. Farklı selfie’lerin farklı sonuçlar verebileceği de ifade ediliyor.

ai portrait arsBu tarz yapay zekâ işlemleri, çeşitli gizlilik endişelerini de beraberinde getiriyor. Ancak AI Portraits Ars geliştiricileri bu konuda oldukça hassas görünüyor. Portre oluşturmak için platformun sunucularına gönderilen selfie’lerin kullanımdan hemen sonra silindiği ve herhangi bir amaçla kullanılmadığı belirtildi.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...