Adobe ve Microsoft Photoshop’u dokunmatik ekranlarda daha iyi yapmak için çalışıyor

microsoft-surface-photoshop-touch-071014

Photoshop’u dokunmatik ekranlarla kullanmak kolay değil, ancak Adobe bu durumu değiştirmek için adım atmaya başladı. Windows 8 için dokunmatik hareketler desteklenmeye başladı; yakınlaştırma, döndürme ve kaydırma gibi işlemler çeşitli dokunmatik hareketlerle gerçekleştirilebilecek. Ayrıca Adobe üzerinde çalıştığı bazı arayüz değişiklikleriyle uygulamayı parmaklarla kullanımı daha kolay hâle getirmeyi amaçlıyor.

Adobe, Playground adı verilen bir özelliğin sunumunu da gerçekleştirdi. Photoshop içinde yeni ve sade bir görünüm özelliğini taşıyan Playground sayesinde dosya içindeki farklı katmanlar arasında parmağı sürükleyerek gezinmek mümkün oluyor. Bu görünüm içinde katmanlar seçilip hareket ettirilebiliyor.

Dokunmatik işlevler Illustrator’a da geliyor. Adobe ve Microsoft hazırladıkları bir video ile bu işlevin nasıl çalıştığını sergiliyor. Microsoft Surface’in şefi Panos Panay da yayınladığı bir blog yazısında sunulan yepyeni deneyimden bahsetti.

Söz konusu değişiklikler yalnızca Adobe’nin çabalarıyla sunulmuyor, Microsoft ile gerçekleştirilen ve sürekli gelişen işbirliğinin parçaları olarak hayata geçiriliyor. Microsoft CEO’su Satya Nadella, Adobe’nin düzenlediği etkinlikte konuştu, işbirliğinin yenilenen enerjiyle yola devam ettiğini vurguladı. Adobe Surface Pro 3 ve Windows 8 tabletler için kullanıcı deneyimini daha da artıran araçlar sunuyor, böylelikle iOS tarafında sunduğu seçeneklerle arayı biraz olsun kapatıyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...