Teknoloji

Adobe’den Figma kullanıcılarına fiyat müjdesi

adobe figma

Adobe Figma’yı satın aldığını eylül ayının ortalarında açıklamıştı. Ortak tasarım platformu için yaklaşık 20 milyar dolar ödeyecek olan Adobe’nin Figma’nın fiyatlarını artıracağından endişe edilmişti. Bu konudaki endişeleri giderecek açıklama, Adobe’nin ürün şefi Scott Belsky’den geldi.

Belsky, Adobe’nin Figma’nın fiyat modelinde değişikliğe gitmeyeceğini ve platformun kolay kullanılabilir yapısını değiştirmeyeceğini belirtti. Adobe yöneticisi, Figma’nın ücretsiz paketine dokunulmayacağının da sözünü verdi.

Figma’nın kurucularından Dylan Field’dan da benzer bir açıklama da geldi. Adobe’nin bir fiyat artışı planlamadığını belirten Field, Figma’nın eğitim amaçlı kullanımının da ücretsiz olmaya devam edeceğini dile getirdi.

Bu durum Adobe’nin Figma için bazı değişiklikler planlamadığı anlamına gelmiyor. Şirketin yazılım portföyünden özellikleri platforma entegre etmesi, aynı zamanda yazı tipi ve stok görsel katalogunu da Figma’ya eklemesi bekleniyor.

Belsky, Adobe’nin güncellemelerinin engelleyici olmayacağını ve Figma’nın arayüzünde dolaşmayı zorlaştırmayacağını belirtti. Figma’yı ortak çalışma için kullananlar da ekstra bir ücret ödemeden dosya paylaşmayı sürdürebilecek. Aynı belge üzerinde çalışmak için Creative Cloud abonesi olmak gerekmeyecek.

Adobe Figma’yı satın aldıktan sonra kendi portföyündeki Adobe XD platformunu başka bir istikamete yönlendirebilir. Figma ile doğrudan rakip olan Adobe XD’nin odak noktasının başka bir alana kaydırılabileceği belirtildi. Figma’nın Adobe’ye katılma sürecinin 2023’te tamamlanması bekleniyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER