Teknoloji

Adobe Creative Cloud servisini ve uygulamalarını güncelledi

Adobe en sevilen üretkenlik uygulamalarını bulut ortamına getiren, projelerin farklı cihazlar üzerinden ve ayrıca mobil cihazlar üzerinden erişimine ve düzenlenmesine kapı açan Creative Cloud altında bulunan uygulamalarını güncelledi. Güncellemeyle birlikte Photoshop, Illustrator ve InDesign gibi uygulamaların her birine yepyeni özellikler getirildi. Bu arada Adobe Photoshop, Illustrator, Dreamweaver, After Effects gibi popüler yazılımlarını daha önce duyurduğu gibi abonelik sistemiyle sunmaya başladı.

adobe-creative-cloud-190613 (640 x 306)

Gelen yeniliklerle birlikte, söz konusu özellikle mobil ortamda içerik üretimi olduğunda üretkenlik artırılıyor. Düzenli hâle getirilmiş iş akış deneyimi kullanıcıların dosyalarını eşzamanlı şekilde tutmalarını ve organize etmelerini, tek bir yer yerine birden fazla cihaz üzerinden erişmelerini sağlıyor.

Behance topluluğu da Creative Cloud’a eklendi. Böylelikle yeni yayıncılık seçenekleri ve 1.4 milyon üyeden gelebilecek geri bildirimlere kapılar açılmış oldu. Creative Cloud altında varolan depolama kapasitesiyse her bir hesap için 20 GB olarak aynı kaldı.

Adobe, “Create Now: A Celebration of Creativity” olarak adlandırılan bir proje açtı. Burada katılımcı projelere ev sahipliği yapılıyor ve işbirliği için bir forum ortamı oluşturuluyor.

Creative Cloud öğrenci ve öğretmenler için aylık 35 TL ücret karşılığında sunulurken, bireysel kullanıcılar da ayda 89 TL karşılığında Adobe’nin sunduğu imkanlardan yararlanabiliyor. Adobe, mevcut CS3 ve sonrası müşterileri için 31 Temmuz tarihine kadar yüzde 40 indirim de sunuyor.

İlgili >> The Verge, Adobe

BASIN BÜLTENİ

Creative Cloud Güncellemesi Kullanıma Sunuldu  

Yeni nesil “CC” Masaüstü Uygulamalarındaki güncelleme, Yayın Alanında yeni geliştirmeler ve sanal topluluk özelliği getiriyor.

17 Haziran 2013  Adobe (Nasdaq:ADBE), bugün yaptığı bir açıklamayla yaratıcılık yazılımı Adobe® Creative Cloud?’un yeni güncellemesini kullanıma sundu. İlk duyurusu Mayıs ayı Adobe MAX’ta Yaratıcılık Konferansı’nda gerçekleştirilen yeni Creative Cloud (CC – Yaratıcı Bulut) sürümü, şaşırtıcı yeteneklere sahip “CC” masaüstü uygulamaları seti, daha gelişmiş cihazlar-arası işbirliği ve yayınlama özellikleriyle yaratıcı süreci yeniden tasarlıyor. Yeni Creative Cloud sürümüyle dosyalar Mac OS, Windows, iOS ve Android üzerinde depolanıp paylaşılabiliyor.  

Ayrıca, yaratıcı kişiler için dünyanın önde gelen sanal topluluğu “Behance”, yeni sürümle Creative Cloud’a entegre edildi. Kullanıcılar bu özellik sayesinde bu topluluğun dünyanın dört bir yanındaki üyelerine işlerini sergileyebilecekler, fikir ve görüş alışverişi yapabilecekler.

Adobe  Dijital Medya Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü David Wadhwani, “Photoshop, Illustrator ve InDesign gibi CC masaüstü uygulamalarımıza bir çok inovatif özellik ekledik. Bu uygulamalar, üretkenliği artırıyor, mobil cihazlar için içerik oluşturmayı  kolaylaştırıyor. Ayrıca, görsel ve video oluşturma alanlarında şaşırtıcı yenilikler sunuyor. Bunun yanı sıra, entegre hale getirilen yayıncılık ve sanal topluluk özellikleri, Creative Cloud deneyimini bir adım öteye taşıyor. Kullanıcıların, yıl boyu güncellemelerle gelişimi sürecek Creative Cloud’la yaratacağı inanılmaz işleri görmek için şimdiden sabırsızlanıyoruz? dedi.

Her türlü ortam ve cihaza yönelik içerik geliştirme, web sitelerini kurma ve yönetme, mobil uygulamalar, tablet yayınları ve online portföylerle yeni Creative Cloud güncellemesi, bitmiş bir eserin yayınlanmasını daha önce olmadığı kadar kolay bir hale getiriyor.

Adobe Creative Cloud’la Sorunsuz Şekilde İşleyen Yaratıcı İş Süreçleri  Yeni Creative Cloud güncellemesi, yaratıcı sürecin tamamını kolaylaştırıyor. Güncellemenin temel özellikleri arasında şunlar da yer alıyor:  

Masaüstünde Creative Cloud Deneyimi: Güncellemeyle gelen Creative Cloud masaüstü uygulamasıyla, yaratıcı çalışmanızın tamamı masaüstü, web sitesi ve mobil cihazda senkronize ediliyor ve düzenleniyor. Kullanıcı Behance ağı üzerinde çalışmasıyla bağlantısını sürdürebiliyor, görüş alabiliyor, yeni uygulama ve güncellemeleri yükleyip yönetebiliyor.  
 
Yaratıcı Dünyanın Önde Gelen Sanal Topluluğuna Entegrasyon: Creative Cloud’a entegre edilen Behance ile üyeler kendi portföylerini yayınlayabiliyor, diğer yaratıcıları izleyebiliyor, yeni uygulamalar sayesinde devam eden çalışmayı yayınlayıp, dünya çapında diğer topluluk üyelerinden görüş alabiliyorlar. Behance Sanal Topluluğu, Dünya genelinde 1,4 milyonun üzerinde yaratıcı kullanıcıyı bir araya getiriyor.  

Depola, Paylaş, İşbirliği Yap: Yeni güncelleme, masaüstü, bulut ve mobil cihazlar arasında her türlü dosya ve özellik paylaşımına olanak sağlıyor. Bir tasarımcı iPad’iyle bir fotoğraf çekebilir, Photoshop® Touch kullanarak hareket halindeyken fotoğraf üzerinde rötuş yapabilir, ardından bulut üzerinden dosyaya erişerek Mac veya Windows PC’sinde Photoshop CC kullanarak fotoğraf üzerinde daha fazla düzeltme yapıp, görseli daha da güzelleştirebilir. Tasarımcılar; görüntülemek, yüklemek veya yorum paylaşımı için dosya gönderimi yapabiliyorlar. ?Ekipler için Creative Cloud? üyelerine 100GB depolama alanı tahsis ediliyor.   

Sorunsuz Yayınlama. Kişisel portföylerini Behance ProSite ile paylaşma olanağı bulan Creative Cloud kullanıcıları, Digital Publishing Suite (DPS) Tekli Sürümünü kullanarak iPad için dijital yayınlar hazırlayabiliyor ve PhoneGap? Build kullanarak her türlü cihaz için mobil uygulamalar yaratıp yayınlayabiliyorlar. Adobe Typekit ise, web sitelerinde kullanım için klasik yazı tiplerinin yanı sıra, yeni yazı tiplerinden oluşan zengin bir kitaplık sunuyor. Creative Cloud’a çok yakında yapılacak yeni bir güncellemeyle, yaratıcılar giderek büyüyen Adobe Typekit kitaplığı içerisinde en uygun fontları hızlı bir şekilde bulabilecek, bunları bilgisayarlarına senkronize edebilecek ve her türlü masaüstü uygulamasında kullanmak için derhal

Adobe Creative Cloud İçin Büyük Güncelleme Satışa Sunuldu    
erişebilecekler. Creative Cloud kullanıcıları, çok yakında tek bir tıklamayla yüklenebilen 700’ün üzerinde fonta erişebilecekler.  

Yeni CC Masaüstü Uygulamaları Ailesi, Sadece  Creative Cloud Kullanıcılarına sunulacak  Creative Cloud’a yapılan bu güncelleme, Adobe Photoshop CC, InDesign® CC, Illustrator® CC, Dreamweaver® CC, Premiere® Pro CC  başta olmak üzere  15 Adobe masaüstü uygulamasının yeni nesil sürümlerini içeriyor.  Adobe Creative Cloud’da, içerik, web, mobil uygulamalar, video ve fotoğraf ile ilgili 30’dan fazla araç ve servis bulunuyor.   

Sektör standardı haline gelen Adobe yazılımlarının güncelleme ile gelen yeni versiyonlarında sunulan yeni özelliklerden bazıları şöyle:

Photoshop CC, yeni teknolojiler ve tasarımcı iş akışı güçlendirmeleriyle daha da güçlü bir hale geliyor. Camera Shake Reduction, kamera hareketi kaynaklı bulanıklığı gideriyor. Yeni Smart Sharpen doku ve ayrıntıları ortaya çıkarırken Adobe Camera Raw 8 resimlerin düzeltilmesi ve mükemmelleştirilmesi için daha güçlü kontrol olanakları ekliyor. Photoshop CC ve Illustrator CC, resimlerin doğrudan Behance’e gönderilebilmesini sağlayan ilk Adobe masaüstü uygulamaları oluyor.

Illustrator CC’de bulunan Touch Type aracı, tasarımcılara yazı yazmada yeni bir yaratıcılık düzeyi sunuyor. Metinde yer alan karakterlerin, düzenlenebilir şekilde, yerini değiştirmek, karakterleri ölçeklendirmek ve döndürmek mümkün. Bu özellik, bilgisayarın faresiyle çalışabildiği gibi dokunmatik cihazlar ve tabletlerle de çalışıyor. Illustrator, bir fotoğraftan dönüştürülmüş bir resmin, fırçayla boyanabilmesini de sağlıyor. Art, Pattern ve Scatter fırçaları resim taramalarını da kapsayabiliyor. Böylece tasarımcılar, karmaşık tasarımları basit fırça darbeleriyle hızlı bir şekilde yaratabiliyor. Illustrator CC ile çalışmalar,  doğrudan Behance ağı ile paylaşılabiliyor.  

Adobe Premiere Pro CC, video editörlerinin etkin çalışabilmesine yardımcı olmak amacıyla yeni düzenleme özellikleri, özelleştirme ve iyileştirmeler içeriyor. Premiere Pro CC, zengin renk kalitesinde görünümlerin kolaylıkla uygulanabilmesi için güçlü renk iş akışlarını  Lumetri? Deep Color Engine eklemesiyle birleştiriyor.  Adobe After Effects® CC’nin yüksek etkili bu yeni versiyonu, hareketli grafikleri ve görsel efektleri kullanan sanatçılara daha yaratıcı olanaklar tanıyor ve bunların Maxon Cinema4D entegre edilmiş yeni 3D Pipeline ile 3D’de daha kolay çalışabilmelerini mümkün kılıyor. Bunların yanı sıra, Adobe SpeedGrade CC, Audition® CC, Prelude? CC ve Adobe Story CC Plus’ın da yeni versiyonları bulunuyor.

Web tasarımcıları ve geliştiricileri için de, Adobe?nin Edge araç ve servislerinde önemli ilerlemeler sunuluyor. En son Edge Animate CC, web tasarımcılarının, dâhili HTML, CSS ve JavaScript kullanarak şaşırtıcı bir kolaylık ve doğrulukla canlandırılmış etkileşimli içerik yaratabilmesini sağlıyor. Dreamweaver kullanıcıları, sezgisel görsel düzenleme aracı olan CSS Designer ile en güncel CSS özelliklerine ulaşmayı isteyebilirler. Adobe Flash® Pro CC’de modern, hızlı ve güvenilir olacak şekilde yeniden inşa edilen modular 64-bit’lik bir mimari bulunuyor.

Üyelik Planları ve Mevcudiyet
Creative Cloud’un bu yeni güncellemesini şu an satın alabilirsiniz. Mevcut Creative Cloud üyeleri, bu yeniliğin tamamını mevcut üyeliklerinin bir parçası olarak herhangi bir ücret ödemeden alabilecekler. CS3 veya sonrasına sahip mevcut müşterilere özel promosyon fiyatı sunuluyor. Bireysel, eğitim, ekip, hükümet ve kurumsal üyelik planları da mevcut bulunuyor.  

Üyelik planları ve fiyat bilgileri için: https://creative.adobe.com/plans adresini ziyaret edin.

İLGİLİ HABERLER