ABD Ticaret Bakanlığı’ndan TikTok’a ekstra süre

Trump yönetimi, aylardır TikTok’u ABD’deki faaliyetlerini sonlandırması veya ABD’deki operasyonunu ayırması konusunda sıkıştırıyordu. Oracle ve Walmart’ı platforma ortak edecek süreç henüz devam ederken, ABD Ticaret Bakanlığı tarafından TikTok için verilen süre de 12 Kasım itibarıyla sona ermişti. 12 Kasım’dan itibaren uygulanacağı söylenen ek yaptırımları hayata geçirmeyen bakanlığa bağlı Yabancı Yatırım Komitesi, bu süreyi 27 Kasım’a kadar uzattı.

Bu da şirketin önünde iki haftalık bir süre daha olduğu anlamına geliyor. 27 Kasım’a kadar Oracle ve Walmart ile yapılan anlaşma için beklenen onay gelirse, TikTok’un ABD’deki faaliyetleri sorunsuz olarak devam edebilecek. TikTok’un uygulama mağazalarından kaldırılmasına yönelik karar ihtiyati tedbir altında olsa da, sosyal ağın ABD operasyonunun satışına yönelik başkanlık kararı hâlâ geçerliliğini koruyor.

Koronavirüs salgını ve ABD başkanlık seçiminin ardından oluşan ortam da TikTok’Un lehine işlemiş gibi görünüyor. Trump yönetiminin başka konulara odaklanması, TikTok’un muhattap bulmasını da zorlaştırmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft Nuance'i 19.7 milyar dolar karşılığında satın alıyor

ABD Ticaret Bakanlığı Yabancı Yatırım Komitesi’nden yapılan son açıklamada, TikTok için 14 Ağustos’ta yayınlanan başkanlık kararının geçerli olduğu hatırlatıldı. Açıklamada verilen ekstra zamanın ilgili taraflar ve Komite’nin süreci tamamlamasına yardım edeceği belirtildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...