Bilim

ABD’deki Teleskop Dizisi’nden kozmik keşif: “Amaterasu Parçacığı”

teleskop kozmik ışın

ABD’nin Utah eyaletinde bulunan “Teleskop Dizisi” adlı kozmik ışın gözlemevi, “Amaterasu Parçacığı” adını verdiği yeni bir atom altı parçacık keşfetti. Bu isim, Japon mitolojisindeki güneş tanrıçası Amaterasu’dan esinlenilerek verildi. Bu parçacığın enerjisi, oldukça yüksek olup, bel hizasından ayak parmağına bir tuğla düşürmeye eş değer bir etki yaratabileceği belirtiliyor.

Amaterasu Parçacığı’nın enerjisi, 1991’de keşfedilen ve “Aman Tanrım Parçacığı” (Oh-my-God-OMG) olarak adlandırılan kozmik ışından sonra ikinci en güçlü olduğu ifade ediliyor. Araştırmacılar, düşük enerjili kozmik ışınların Güneş’ten, yüksek enerjili olanların ise diğer galaksilerden ve Samanyolu’nun dışından geldiğini belirtiyorlar.

Teleskop Dizisi’nin özellikleri ve kozmik ışının yakalanması

2008’de faaliyete geçen Teleskop Dizisi, 700 kilometrekarelik bir alanda 507 dedektörden oluşuyor. Bu dizinin, 30’dan fazla ultra yüksek enerjili kozmik ışını gözlemlediği ve Amaterasu Parçacığı’nın bu dedektörler tarafından yakalandığı belirtiliyor. Bu parçacık, yaklaşık 244 exa-elektron volt (244 kentilyon elektron volt) enerjiye sahip olup, 27 Mayıs 2021’de Utah’ta atmosfere çarptı.

Utah Üniversitesi’nden Prof. Dr. John Matthews, kozmik ışınların sıklığı ve enerjisi hakkında bilgi verirken, bu tür yüksek enerjili kozmik ışınların nadir olduğunu ve Dünya atmosferinin insanları koruduğunu ifade ediyor. New York Üniversitesi’nden Prof. Dr. Glennys Farrar ise, bu tür parçacıkların oluşumunun nadir olduğunu ve Dünya’ya çarpma ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar, bu yüksek enerjili parçacıkların kaynaklarını tam olarak tespit edemediler. Bu parçacıkların, kara delikler, gama ışını patlamaları ve aktif galaksi çekirdekleri gibi evrendeki enerji yayan gök cisimlerinden kaynaklanabileceği düşünülüyor. “Amaterasu Parçacığı”nın kaynağının “Yerel Boşluk” adı verilen uzay alanından olabileceği üzerinde duruluyor.