ABD Başkanı Trump’tan TikTok için 20 Eylül tarihine kadar süre

Dünya çapında ve Türkiye’de giderek daha popüler hâle gelen sosyal ağlardan biri olan TikTok’un ABD’de yaşadığı sıkıntılara bir yenisi daha eklendi. ABD Başkanı Donald Trump, imzaladığı başkanlık kararıyla TikTok’un kaderini çiziyor.

Söz konusu başkanlık kararına göre, TikTok’un ana şirketi ByteDance 45 gün içinde sosyal medya ağının ABD faaliyetlerini ABD merkezli bir şirkete satmazsa, bu şirketle yapılan tüm ticari işlemler askıya alınacak. Geri sayım 6 Ağustos tarihinde başladı ve süre 20 Eylül’de dolacak. Eğer o zamana kadar TikTok’un ABD operasyonları bir Amerikan şirketine satılmazsa, bir ABD’li kuruluşun ByteDance ile ticari işlemler yapmasına izin verilmeyecek.

Trump’ın özel başkanlık kararı “ByteDance Ltd. (Zìjié Tiàodòng olarak da bilinen), Pekin, Çin veya yan kuruluşları ile herhangi bir şahıs tarafından veya Amerika Birleşik Devletleri’nin yargı yetkisine tabi herhangi bir mülkle ilgili olarak, bu tür bir şirketin herhangi bir menfaati olduğu herhangi bir işlemi” yasaklıyor. Birkaç gün önce ise Trump, 15 Eylül tarihine kadar ByteDance’e süre vererek TikTok’un ABD operasyonlarını ABD merkezli bir şirkete satmasını ya da ABD’de faaliyetlerini sonlandırma riskiyle karşı karşıya kalacağını söylemişti.

Başkanlık kararına göre, TikTok kullanıcılarından çok sayıda bilgi depoluyor. Bu durumda Çin Komünist Partisi’nin Amerikan bireylerin kişisel ve kişiye özel bilgilerine erişmesi de mümkün olabilir. Aynı zamanda kararda uygulamanın içerik sansürleme sistemine ve yanlış bilgilendirme kampanyalarında kullanılma potansiyeline de vurgu yapılıyor.

Microsoft şu anda TikTok’un ABD faaliyetlerini satın almak için ByteDance ile görüşmeler yapıyor. Bu görüşmelerin 15 Eylül tarihine kadar sonlandırılması ve TikTok’un akıbetinin belli olması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Instagram'dan ortak paylaşım ve diğer ilgi çekici yeni özellikler

Sony Xperia Pro-I en gelişmiş kamera deneyimini telefona taşıyor

Sony, Xperia Pro-I adını taşıyan en yeni telefonunu gözler önüne çıkardı. Telefonun adındaki I harfi İngilizcede "görüntü" anlamına gelen "image" kelimesini temsil ediyor. Xperia...

Vodafone Her Şey Yanımda ile e-ticarette zirveyi hedefliyor

Vodafone, dört yıl önce hayata geçirdiği Yanıma uygulaması kapsamındaki hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Tüm kategorilerde hizmet veren Her Şey Yanımda isimli çevrimiçi alışveriş...

YouTube Shorts fonu şimdi Türkiye’ye açıldı

YouTube, Ekim ayından itibaren kısa video içerik üretimini teşvik etmek amacıyla YouTube Shorts Fonu’nu Türkiye’de de kullanacağını açıkladı. Shorts formatında yaratıcı ve benzersiz videolar üreten içerik...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun