AB: Google yaptırıma maruz kalmamak için tekel soruşturmasındaki uzlaşma teklifini geliştirmeli

Google Personal Search

Avrupa Birliği Tekelden Sorumlu Komiseri Joaquin Almunia, Google’ın dört yıllık tekel soruşturmasını sona erdirmek için sunduğu anlaşma teklifini geliştirmesi gerektiğini, aksi takdirde yaptırıma maruz kalabileceğini dile getirdi. Almunia rakiplerden gelen şikayetlerin kendilerine Google’ın sunduğu teklif konusunda taze kanıtlar ve sağlam argümanlar sunduğunu ifade etti. Almunia AB’nin Google’ın kaygılarından haberdar olduğunu sözlerine ekledi.

Google arama sonuçlarında rakiplerine ait sonuçlarının gösterimi konusundaki tavrı nedeniyle AB’nin tekel soruşturmasıyla karşı karşıya kalmıştı. Geçtiğimiz şubat ayında bir uzlaşma teklifi sunan şirket, kendi servislerine ait sonuçlara ek olarak rakiplerine ait üç sonuç göstermeyi taahhüt etmişti. Ancak aralarında Microsoft’un da bulunduğu rakip şirketler bu teklifi yetersiz bulmuştu. Microsoft Google’ın teklifi doğrultusunda gerçekleştirdiği testlerde şirketin kendi servislerini ön plana çıkarmayı sürdürdüğünü iddia etmiş ve kullanıcıların Google’a ait bağlantılara tıklama ihtimalinin diğer bağlantılara göre 99 kat daha fazla olduğunu belirtmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix Mayıs 2021 takvimi: İlkbahar film ve dizi şöleniyle kapanıyor

Netflix ilkbaharı dizi ve film şöleniyle kapatıyor. Netflix Mayıs 2021 takvimi içinde birbirinden dikkat çekici orijinal diziler, filmler ve lisanslı içerikler bulunuyor. İzleyicileri süper kahramanların...