Avrupa uçaklarda 5G üzerinden telefon kullanımına izin veriyor

Avrupa Komisyonu, Avrupa merkezli havayolu şirketlerinin uçak içi 5G bağlantılarını sunmaya başlaması için 5G ve önceki nesil mobil teknolojiler için belirli bir spektrum tahsis edeceğini duyurdu. Yolcular, uydu aracılığıyla yer merkezli ağlara bağlanan uçağa yerleşik bir pico-cell baz istasyonuna bağlanacak. Telefom görüşmelerinin, yazılı mesaj alışverişinin ve veri haberleşmesinin hepsinin desteklenmesi bekleniyor.

AB komisyon üyesi Thierry Breton, “5G, insanlar için yenilikçi hizmetler ve Avrupalı şirketler için büyüme fırsatları sağlayacak.” dedi. “Süper hızlı, yüksek kapasiteli bağlantının sunduğu olanaklar söz konusu olduğunda gökyüzü artık bir sınır değil.” Komisyonun duyurusu, 5G hizmetlerinin yolcular için tam olarak ne zaman kullanılabileceğine dair ayrıntılar sunmuyor.

Geçmişte yolculara uçuş sırasında cihazlarını Uçak Moduna almaları söyleniyor olsa da, son yıllarda kurallar gevşetildi. 2014’te Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı, havayollarının yolcularının güvenlik için modu kullanmasını zorunlu kılmasına gerek olmadığını içerecek şekilde yönergelerini güncellemişti. Uçak Modu genellikle hücresel bağlantıyı sınırlıyor, ancak Wi-Fi ve Bluetooth gibi diğer kablosuz teknolojilere izin veriyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin The Telegraph’a verdiği demece göre, uçak içi 5G’nin kokpit iletişimleri için kullanılanlardan farklı frekanslar kullandığı için herhangi bir güvenlik sorunu yaratması beklenmiyor. Telefonlar 5 GHz ve üzeri spektrumu kullanırken, uçaklar bağlantı için 4.2-4.4 GHz aralığını kullanıyor.

ABD’de ise 5G ile hava taşımacılığı endüstrisi arasındaki ilişki, havayollarının bu yılın başlarında havalimanlarının yakınında yeni 5G spektrumunun kullanıma sunulmasının hassas uçak içi ekipmanı bozma riski taşıdığına dair endişelerini dile getirmesiyle daha gergin hâle gelmişti. ABD’de söz konusu spektrumun kullanıma sunulmasının önümüzdeki yılın ortasında gerçekleşmesi ve havayollarına uçaklarını kullanılan frekanslara duyarlı olmayan ekipmanlarla yenilemeleri için zaman tanıması bekleniyor. Bloomberg, FCC’nin 2020’de “emniyet ve ulusal güvenlik gerekçeleri” nedeniyle uçak içi hücresel bağlantıya izin verme planlarından vazgeçtiğini belirtiyor.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun