4K Blu-ray standardı 100 GB kapasite ve HDR desteği içeriyor

4k-blu-ray-ultra-hd-180215

Blu-ray standartlarını belirleyen resmi organ olan Blu-ray Disk Birliği (BDA) Ultra HD çözünürlükteki içeriklerin Blu-ray disklerde depolanmasına olanak sağlayacak yeni standardını duyurdu. BDA böylelikle hem yüksek çözünürlüklü hem de daha iyi renk üretimi sunan videoların diskler üzerinde dağıtılmasını sağlayacak.

Yeni Ultra HD Blu-ray disk formatı 66 GB çift katmanlı disk ve 100 GB üç katmanlı Blu-ray diskleri öngörüyor. Videolar H.265 veya HEVC (Yüksek Verimlilikli Video Kodlayıcısı) ile kodlanacak. Ses ise Dolby TrueHD ve DTS HD-MA gibi kayıpsız ve stüdyo kalitesindeki ses kodlayıcılarıyla sunulacak.

Blu-ray daha önceleri 4:2:0 renk kullanıyordu, ancak yeni 4K Blu-ray formatı 4:4:4 desteği sunacak. Ne var ki, şu anda çoğu TV ve video oynatıcısı 4:4:4 desteği barındırmıyor. Yeni Blu-ray ultra HD standardı 10-bit örnekleme desteği de sağlıyor.

HDR veya geniş açılımıyla Yüksek Dinamik Aralığı bakımından da 4K Blu-ray disk formatı büyük önem arz ediyor, çünkü HDR sayesinde koyu ve açık alanlarda daha fazla detay sunuluyor. Ultra HD Blu-ray diskler HDR formatlarını mümkün kılacak.

Son olarak yeni standart 4K 3D desteğini içermiyor. Aslına bakarsanız, 3D desteği çok önemli sayılmaz, ne de olsa 1080p Full HD 3D TV’ler de tüketicilerden fazla ilgi görmez oldu. Görünen o ki, pazar üç boyutlu TV’lere eskisi kadar önem göstermeyecek.

Xiaomi Avrupa’da Samsung’u geçme başarısını gösterdi

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, sağlam bir büyüme kaydetmeye devam ediyor. Strategy Analytics'in en son rakamlarına göre şirket, 2021'in ikinci çeyreğinde dünyanın iki numaralı...

Twitter Apple ve Google ile giriş desteğini sunmaya başladı

Twitter, Apple ve Google hesaplarıyla platforma erişimi mümkün kılan üçüncü taraf giriş ve kayıt desteğinin duyurusunu yaptı. Mikro blog servisi, aynı e-posta hesaplarının kullanılması...

Amazon Yüzüklerin Efendisi dizisinin yayın tarihini açıkladı

Amazon uzun süredir beklenen Yüzüklerin Efendisi dizisinin yayın tarihini sonunda açıkladı. Ancak diziyi merak edenlerin hemen heyecanlanmamasında fayda var. Zira Yüzüklerin Efendisi, 2 Eylül...