46 bin Twitter hesabı IŞİD destekçileri tarafından kontrol ediliyor

isid-090315

Amerikan düşünce kuruluşu Brookings Institute tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, terör örgütü IŞİD’in Twitter’daki etkinliğine dair ilginç veriler sunuyor. “IŞİD Twitter Yoklaması” adını taşıyan ve geçtiğimiz yılın eylül ile aralık ayları arasında düzenlenen araştırma, terör örgütü IŞİD’in sosyal medyadaki etkisini ölçme amacıyla yapılan ilk araştırma olma özelliğini taşıyor.

J.M. Berger ve Jonathon Morgan’ın imzasını taşıyan araştırmada geçtiğimiz yaz kapatılan IŞİD’in ana Twitter hesaplarının yerini alan vekil hesaplar ve bu vekil hesapların “arkadaşları” mercek altına alındı. IŞİD tecrit edilmiş bir yapı olduğu için 500’den az kişiyi takip eden hesapları inceleyen araştırmacılar, söz konusu hesapların daha optimal bir seviyede odaklandığına ve IŞİD destekçisi olmayanları takip etmediklerine dikkat çektiler.

Araştırmanın sonucuna göre, 46 ila 70 bin Twitter hesabının IŞİD’i desteklediğini belirten Berger ve Morgan, esas rakamın alt sınıra daha yakın olduğunu düşündüklerini ifade ettiler. Ancak Twitter’daki yüksek etkinliğine rağmen, IŞİD’in mikro blog servisindeki gerçek etki alanının düşük olduğu sonucuna da araştırmada yer veriliyor.

Twitter’ın yapısı gereği bilgi toplama sürecinde çok sayıda zorlukla karşılaştıklarını belirten araştırmacılar, dört aylık sürenin sonunda elde ettikleri rakamlardan gazeteciler ve akademisyenler gibi meslek gruplarına ait takipçileri çıkardıklarını, ancak bir kişi tarafından yönetilen birden fazla hesabı eleme konusunda bir çalışma yapmadıklarını belirttiler. Berger ve Morgan’a göre, söz konusu tekrarlanan hesapların toplam hesaplar içindeki oranı yüzde 1’i aşmıyor.

Çalışma esnasında Twitter tarafından yaklaşık 1000 hesabın kapatıldığı ifade edilirken, Twitter bu rakamın 1000’den çok daha yüksek olduğunu açıkladı. Twitter’ın yüksek profilli IŞİD hesaplarını kapatması üzerine terör örgütünün Twitter yöneticilerine ölüm tehditleri göndermesi, geçtiğimiz haftanın önemli gündem maddelerinden biri olmuştu.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...

Surface Duo 2 5G desteği ve daha büyük ekranlarla geliyor

Microsoft, yeni çift ekranlı telefonu Surface Duo 2 ile katlanabilir Android cihaz pazarında şansını bir kez daha deniyor. Duo 2 tasarım bakımından ilk modelden...