Teknoblog Güvenlik

25 bin avroluk fiyatıyla Nokia 1100 korsanların gözdesi oldu

PAYLAŞ

Nokia 1100 çok kullanılan, ancak hiçbir cazibesi olmayan bir cep telefonuydu. Ancak bu telefonun birkaç versiyonunun yaklaşık 25 bin avro karşılığında satıldığı şeklinde haberler geliyor. Henüz doğru mu değil mi belli değil, ancak bazı 1100 modellerinin yazılımında bir açık bulunuyor, bu açığı kullanan korsanlar telefonun üzerindeki numaradan farklı numaralar almasını sağlıyorlar. Bu yolla tek kullanımlık giriş şifreleri edinen korsanlar başka kişilerin internet bankacılık sayfalarına girip hırsızlık gerçekleştiriyorlar.

Sadece Almanya’da üretilmiş olan 1100’ların böyle bir açık taşıdığı belirtiliyor. Nokia 1100 piyasaya çıktığı 2003 yılından bu yana 2oo milyon adet üretildi. Tek kullanımlık şifreler SMS aracılığıyla kullanıcılara ulaştırılıyor, bu şifre sayesinde internet banka kullanıcısı işlemini gerçekleştirebiliyor. Olayın su yüzüne çıkmasına neden olan ise altı ay önce bir 1100’ın 5 bin avroya satılmış olması. On gün önce de 25 bin avroya başka bir model satılmış. Ultrascan adlı yetkili kuruluş henüz güvenlik açığına sahip bir telefon bulup da inceleme imkanı bulamamış.

İlgili – PC World

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Nokia 8 HMD Global'in Çin ofisi tarafından yanlışlıkla sızdırıldı
PAYLAŞ
 • Bulent ünlüyurt

  ben de bir tane var nokia 1100 alman imalatı. hem de tıkır tıkır çalışıyor.

 • SEZER LİMAN

  YANİ 1100 BEN KULANIYORUM ALMAN MARKALI BENİMKİDE TIKIRTIKIR ÇALIŞIYO

 • SEZER LİMAN

  okadar önemli telefonsa gelsinler satayım

 • zümra yıldırım

  ben cok aradım o telefonu bulım dıye bulamadım .batarya altındakı numarası 13 . 14. 15 olan para edıyormus 18 ler deılmıs,. sadece germany olanlar hungaryler para etmıyormus.yurt dısına cıkıyorum cunku arada bır merak ettım aslı varmı dıye bulabılsem gıderken goturecektım.