2022 model iPhone’lar için 48 megapiksel kamera işareti, mini modeli yok

2022 iPhone serisinde kamera sisteminde önemli değişiklikler olacak. Bu iddia Apple konusundaki tahminleriyle bildiğimiz analist Ming-chi Kuo tarafından dile getiriliyor. MacRumors ve AppleInsider tarafından detayları yayınlanan bir yatırımcı notuna göre Kuo, üst düzey iPhone’ların (muhtemelen Pro serisi) ana kamera için daha büyük bir 48 megapiksel sensör kullanacağını söylüyor. Ayrıca analist, 2023 model iPhone’ların çentikten kurtulmanın bir yolu olarak ekranın altındaki Face ID sensörlerini kullanmaya başlayabileceğini öne sürüyor.

48 megapiksel sensörler yıllardır Android telefonlarda sıklıkla kullanılıyor. Ancak iPhone’larda göreceğimiz bu bileşenin çoğunda bulunandan daha büyük olacağı belirtiliyor. Kuo’ya göre 1,25 µm piksel boyutuna sahip 1/1,3 inçlik bir sensör olacak. Bu, iPhone 12 Pro Max’teki 1,7 µm pikselden daha küçüktür. Ancak Kuo, sensör 12 megapiksel görüntüler için kullanıldığında eşdeğer piksel boyutunun 2,5 µm gibi olacağını söylüyor. Buna ek olarak Kuo, daha yüksek çözünürlüklü sensörün 8K video çekimine olanak vermesini bekliyor.

Kuo, 2022 model iPhone serisinin ekran boyutu seçeneklerinde bir azalma göreceğini söylüyor. Artık 5,4 inç ekranlı “mini” modeli olmayacak. Apple diğer modellerde 6,1 inç ve 6,7 inç ekranlara sadık kalacak. Mini’nin Apple’ın beklentileri doğrultusunda satılmadığı söyleniyordu. Şirketin talebi daha fazla tahmin ettiği ve üretim siparişlerini azalttığı belirtildi. Buna rağmen, 2021 serisinin aynı ekran boyutlarını koruması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
En iyi iPhone 2021: Sizin için en iyi Apple telefonu hangisi?

Son olarak Kuo, iPhone modellerinin 2023 yılında ekran altı bir Face ID sistemini kullanmaya başlayacağını söylüyor. Kuo, daha önce de Apple’ın Face ID çentiğini önümüzdeki yıldan itibaren bazı modellerde delikli kamera ile değiştireceğini ve 2023’te ekran altı parmak izi tarayıcılarının iPhone’a da geleceğini iddia etmişti. Her şeye rağmen, hangi teknolojinin ne zaman veya hangi kombinasyonda ortaya çıkacağı tam olarak belli değil.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...