2020’deki sıcaklık artışı meteoroloji uzmanlarını endişelendiriyor

2020, kayıtlara geçen en sıcak yıllardan birisiydi. Bu durum, çeşitli bilim kuruluşları tarafından paylaşılan raporlarla da doğrulandı. NASA, 2020’nin en sıcak yıllar sıralamasında 2016’yla birlikte zirveye yerleştiğini belirtirken, Avrupa Birliği’nin Kopernik İklim Değişikliği Servisi de benzer bir durumu işaret etmişti.

Dünya Meteroloji Örgütü (WMO), ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) ve İngiltere Meteoroloji Ofisi’nin verileri de, 2020’nin kayıtlara geçen en sıcak üç yıldan biri olduğunu gösteriyor.

Tüm kuruluşlar, 2020’de sıcaklıktaki artış trendinin sürdüğünü belirtti. Bu artış, Dünya’nın “normal” kavramının da değişmesine neden oluyor. Kayıtlara geçen en sıcak altı yılın tamamı 2015’ten sonra yaşandı. En sıcak 10 yıllık dönemi geride bırakan mavi gezegen için yeni 10 yıllık dönem daha da sıcak olacak gibi görünüyor.

NASA Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsü Direktörü Gavin Schmidt, aynı sıcak yılların tekrarlanmasını beklediklerini belirtti. Schmidt, Dünya’nın 1980’lerdeki sıcaklıklara geri dönmeyeceğinin de altını çizdi.

Her kuruluş farklı yöntemler kullandıkları için ulaştıkları nihai sonuçlarda küçük farklar görülebiliyor. WMO’ya göre; 2020, 2019 ve 2016 arasındaki sıcaklık farkları göz ardı edilebilecek kadar küçük. WMO, bölgesel kuruluşlardan aldığı verilerle kendi sonuçlarını derliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Vestel ve Türk Telekom'dan Vestelcell iş birliği

NASA’nın ortalama sıcaklık bulguları, diğer kuruluşlarınkine kıyasla biraz daha yüksek seviyede kalıyor. Bu durumda NASA’nın kutup bölgelerinden daha az veri alması etkili oluyor. Kuzey Kutup Bölgesi’nin 1970’ten bu yana Dünya’nın geri kalanından üç kat daha hızlı şekilde ısındığını unutmamak gerekiyor.

2020’nin havayı soğutan La Nina olayının varlığına rağmen çok sıcak bir yıl olması da ayrıca kaygı yaratıyor. Uzmanlar, La Nina yaşanmasaydı 2020’nin en sıcak yıllar sıralamasında tek başına zirveye geçebileceğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft Flight Simulator Xbox Series X ve S için geliyor

2020 itibarıyla Dünya, 1850-1900 arasındaki ortalamaya kıyasla 1,2 santigrat derece daha sıcak durumda. Bu yıllar, yaygın sanayileşme öncesindeki dönem olarak değerlendiriliyor ve bir temel olarak kabul ediliyor. Paris İklim Anlaşması’yla ortalama ısınmanın 2 santigrat derecenin altında tutulması amaçlanıyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Twitter kullanıcıları kendilerinden bahsedilmesini engelleyebilecek

Twitter kullanıcılarını genellikle tacize maruz bırakan "istenmeyen ilgi"den kurtarmanın yeni bir yolunu test ediyor. Mikro blog servisi, kullanıcıların sessize alma veya engelleme çözümleri olmadan...

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...