Manşetler

2014’ten Beklentiler: Apple

Apple 2013 yılı elde ettiği yüksek kazanç ve yenilenmiş ürünlerle kapattı. Ancak kullanıcıların beklentisi karşılandı mı, buna “evet” cevabı vermek pek de mümkün değil. Birçok tüketici Apple’dan iPhone, iPad, iPod gibi yeni çığır açıcı ürünler bekliyor. Bu beklenti 2013 yılına girerken de vardı, karşılanmayınca da yeni yıla taşınmış oldu.

apple-beklentiler-2014

Ancak 2014’te beklentilerin biraz olsun karşılanmasına işaret olarak sayılabilecek çeşitli açıklamalar söz konusu. Örneğin Apple CEO’su Tim Cook son aylarda çeşitli defalar 2014’te yeni segmentlere giriş yapabileceklerini kaydetti. Tabii ki, hemen akıllara akıllı kol saati ve uzun zamandır haberlerini yaptığımız televizyon geliyor.

2013 yılında Samsung, Sony, Qualcomm gibi sektörün önde gelen oyuncularından akıllı kol saatleri gördük. Bluetooth 4.0 LE bağlantısı üzerinden mobil cihazlara bağlanabilen ve onlar için yardımcı görevi gören bu cihazlar geride kalmakta olan yılda henüz emekleme dönemindeydiler. 2014 yılıyla birlikte akıllı kol saatlerinin olgunlaşması, fiyatların biraz daha aşağı inmesi bekleniyor. Bu ilerlemede Apple’ın da önemli bir rol oynayacağı tahmin ediliyor. iWatch, veya adı her ne olacaksa, Bluetooth 4.0 LE desteğine sahip iPhone veya iPad’lere bağlanabilir, bu cihazlarla gerçekleştirilen işlevlerin bir kısmı akıllı kol saati üzerinden görülebilir. Belki ilerleyen aşamalarda doğrudan akıllı kol saatlere özel olarak geliştirilmiş uygulamalar da görebiliriz.

Televizyon konusunda da beklentiler 2014 yılına taşınıyor. Ne var ki, beklentilerin karşılanacağına dair somut işaretler pek yok gibi. Bazı analistler Apple’ın düz ekran TV modeliyle karşımıza çıkacağı tarih için en erken 2015 yılını işaret ediyor. Yine bununla birlikte 2014’te de Apple HDTV ile tanışabileceğimize yönelik iddialar ortaya atanlar da bulunuyor. Ancak Apple TV içerik üreticileriyle iTunes Store üzerinden sunulanların ötesinde içerik sağlamak için gerekli anlaşmaları yapmadan bu işe girmez gibi görünüyor. Bir de şirket mevcut LED LCD ekranlar yerine 4K OLED teknolojisinin biraz daha olgunlaşmasını bekleyebilir. Sonuç olarak 2014’te Apple HDTV için çok acele etmemek gibi görünüyor.

Apple HDTV belki gelmez, ancak Apple TV set üstü cihazı için yeni bir modelin çıkacağına yönelik tahminler daha iyimser gibi görünüyor. Ne de olsa üçüncü nesil Apple TV çıkalı artık iki sene oldu. Apple 2014’ün ilk yarısında Apple A7 işlemci taşıyan ve 4K içerik oynatmaya da elverişli set üstü cihazla karşımıza çıkabilir.

2014’ün Haziran ayında yüzde 99 ihtimalle geleneksel geliştiriciler konferansı WWDC 2014 düzenlenecek ve burada da iOS 8 ile tanışma fırsatı bulacağız. iOS 7 ile birlikte Apple mobil işletim sisteminde ilk kez kapsamlı değişikliklere gitmişti, çoğu şey sil baştan tasarlanmıştı. iOS 8, iOS 7’de eksik bırakılan açıkların veya keşfedilen sorunların üzerine gidildiği ve biraz daha kararlı bir işletim sistemi olacaktır. Eğer Apple son birkaç yılki çizgisini sürdürürse, iOS 8’i de sonbahara girerken görürüz.

2013’te iPhone 5s ile dış tasarımı fazla değişmeyen, ancak içte önemli değişikliklere sahip bir cihaz ile rekabete ortak olan, aynı zamanda iPhone 5c gibi polikarbon gövdeli ve biraz daha ucuz fiyatlı ikinci bir model daha çıkaran Apple’ın 2014’te iPhone 6 ile yepyeni bir tasarıma imza atacağı tahmin ediliyor. iPhone 6’daki en büyük beklenti daha geniş bir ekranın bulunacak olması. Tahminler iPhone 6’nın 4.5 ila 5 inç arası büyüklüğe sahip bir ekrana sahip olacağı yönünde. Bu durum sadece kullanıcılar için değil, uygulama geliştiricileri için de büyük değişiklikler anlamına geliyor. iPhone 5c’nin takipçisi olacak ürün de muhtemelen 4 inç iPhone isteyen kullanıcılara hitap eden seçenek olarak pazarda kalmaya devam edecektir.

iPad cephesinde çok fazla değişiklik beklenmiyor. Mevcut iPad Air ve Retina ekranlı iPad mini’lerin yeni versiyonları aynı tasarımla ve güncellenmiş donanım bileşenleriyle çıkabilir. iPad Air’ın 9.7 inç ekranının çözünürlüğünde belki artış görebiliriz. Bu arada Apple’ın 12.2 inç ekranlı yeni bir iPad çıkaracağı da tahminler arasında yer alıyor. “iPad Pro” olarak da anılan bu ürünün özellikle çalışan kesimi hedefleyen, üretkenlik uygulamaları için daha elverişli ortam sunan bir cihaz olması bekleniyor. Örneğin büyük ekranlı iPad Pro sayesinde grafikerler çok daha rahat şekilde kalemle çizim yapabilirler. Doküman üretimi için yoğun şekilde çalışanlarda daha fazla ekran alanı sunan iPad Pro ile işlerini daha rahat şekilde görebilirler.

Bu arada Türkiye ile ilgili olarak da Apple’da önemli gelişmeler var. 2011’de Türkiye ofisini kuran Apple uzun zamandır fiziksel mağaza açma hazırlıkları yapıyor. Mağazanın yeri belli, İstanbul’un yeni alışveriş merkezlerinden Zorlu Center’da hummalı bir çalışma sürüyor. Aslında mağazanın 2013 bitmeden açılması bekleniyordu, ancak çalışmalar 2014’ün ilk haftalarına sarkmış durumda. Mağazanın şubat ayında açılacağı tahmin ediliyor. Bu arada Apple Online Store Türkiye’nin açılmasıyla birlikte kullanıcılar daha şimdiden doğrudan Apple’dan ürün satın alma imkanına kavuşmuştu.

Sonuç olarak 2014’te Apple’dan yüksek ihtimalle görebileceğimiz başlıca yenilikler arasında “iWatch” olarak anılan akıllı kol saati, daha büyük ekranlı iPhone, 12 inç ekranlı iPad Pro ve Apple A7 işlemcili Apple TV bulunuyor. 2014 yılında da Apple ile ilgili epey haber aktaracağız gibi görünüyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER