Teknoloji

2008’de 14.6 milyon netbook satıldı, pazar daha da büyüyecek

displaybank-netbook-290-x-184Toplamda ne kadar netbook satıldığına dair ortalıkta bazı rakamlar dolaşıyor, ancak teknoloji çevreleri netbook’un esas tanımı üzerinde bile tam olarak anlaşamamış olması nedeniyle bu araştırmaların sonuçları da şüphe uyandırıyor. Ancak Displaybank’in yapmış olduğu bir araştırmanın sonuçları biraz daha yeterli bir tablo sunuyor.

Rapora göre, 2008’deki toplam netbook satışı 14.6 milyon olarak gerçekleşti. Acer ve ASUS, sırasıyla %37.3 ve %33.2’lik pazar paylarıyla liderliği paylaşıyorlar. HP ise bu iki şirketin oldukça arkasında %7.5 ile üçüncü sırada geliyor. Bu rakamlar toplam dizüstü bilgisayar satışının sadece %11’ine denk geliyor. Displaybank 2012’ye kadar bu oranın %18.9’a ulaşmasını öngörüyor.

Displaybank’tekiler bile bu araştırmayı yaparken kendileri bile netbook için bir tanım geliştirmişler: “İnternete bağlanabilen, basit ofis işleri gerçekleştirebilen, satış fiyatı 650$ altında olan, ekran boyutu 7 ile 10.2 inç arasında değişen ve genellikle Linux ya da Windows XP yüklü bilgisayar” tanımını yapmışlar.

displaybank-netbook-503-x-320

İlgili — Displaybank

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER