15 Temmuz darbe girişiminin engellenmesinde teknolojinin büyük katkıları

Gelişen teknoloji, açık olan mobil iletişim, sosyal medya ve internet kanalları büyük etkide bulundu

15 temmuz darbeTürkiye Cumhuriyeti Devletinin seçilmiş cumhurbaşkanına, hükümetine, meclisine, yönetim organlarına, demokrasiye ve milli iradeye yönelik olarak 15 Temmuz 2016 akşamı başlatılan darbe girişimi yöneticilerin, devlet organlarının ve milletin gösterdiği büyük direnç sayesinde başarıyla engellendi. Hiç şüphesiz teknolojinin de darbe girişimin engellenmesinde büyük katkısı oldu. Özel TV kanallarından mobil iletişim kanallarının çeşitliliğine, teknoloji 15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olmasında büyük etki gösterdi.

Özel TV kanalları

1960 yılında gerçekleşen darbe sırasında sadece radyo vardı. 80 darbesinde ise radyonun yanı sıra tek bir TV kanalı mevcuttu. 2016 yılına geldiğimizde ise Türkiye’de onlarca ulusal, yüzlerce yerel TV kanalı bulunuyor. Darbe girişimine dair haberlerin yayılmasından itibaren Başbakan, bakanlar ve diğer yöneticiler özel TV kanallarına canlı telefon bağlantısı kurarak durumu anlattı, halka konuyla ilgili mesajlar verdi. TRT’yi ele geçiren darbecilerin TRT 1 ve diğer TRT kanallarında korsan bildirisi yayınlanırken özel TV kanalları demokrasi ve milli irade yanlısı yayınlarını sürdürdüler.

cnntürk16 Temmuz gecesinin ilk saatlerinde CNN Türk’ün yayını darbeciler tarafından engellendi. Ancak polisin ve halkın direnci sayesinde CNN Türk yayını kısa süre sonra tekrar normal akışına geri döndü. CNN Türk’te yaşananlar tüm açıklığıyla ekranlara yansıdı. Yurt dışında da bu görüntüler bir hayli ses getirdi, sadece haber organlarında değil, önde gelen teknoloji haber siteleri de bu yayın kesme girişimini haberleştirdiler.

Uydu yayın platformu Digiturk’ün yayınları da gece saatlerine kısa süreliğine kesintiye uğradı. Sosyal medyada darbecilerin Digiturk yayınlarını kestiğine dair haberler paylaşıldı. Türksat’ın merkezine de saldırı düzenlendiğine dair haberler de geldi. Bazı transponder’ların üzerindeki kanalların yayınları kesildi. Ancak Türksat uyduları gece boyunca kesintisiz şekilde hizmet vermeyi sürdürdü.

FaceTime

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
OnePlus Nord N200 5G sızıntısı merak edilenleri gösteriyor

Apple’ın görüntülü ve sesli görüşme platformu FaceTime’a ayrı bir başlık açmak gerekiyor. Çünkü bu iletişim kanalı darbe girişiminin seyrini değiştiren en önemli olaylardan bir tanesinin gerçekleşmesini sağladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gece geç saatlerde güvenli bir yerden FaceTime aracılığıyla CNN Türk canlı yayınına bağlandı. Spiker elinde tuttuğu iPhone’u kameraya çevirerek ve diğer elindeki yaka mikrofonunu da telefona tutarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajlarının milyonlara ulaşmasını sağladı. Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla birlikte halk, darbe girişimine karşı koymak için sokaklara ve meydanlara çıkmaya başladı.

Mobil İletişim

Darbe girişimi sırasında Turkcell, Türk Telekom, Vodafone kesintisiz iletişim vermeyi sürdürdüler. Bu da halkın birbiriyle iletişim kurmasını, gelişmeleri bulundukları her ortamda mobil internet aracılığıyla takip etmesine olanak sağladı. Ayrıca yüksek hızlı mobil internet sayesinde akıllı telefonlar üzerinden de canlı yayınlar gerçekleştirildi.

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına atılmış SMS mesajları da cep telefonu sahiplerine ulaştırıldı. SMS mesajlarıyla vatandaşlar darbe girişimine karşı koymaya çağrıldı.

Sosyal Medya

Twitter, Facebook, YouTube, Instagram, Periscope gibi sosyal medya kanalları darbe girişiminin yaşandığı saatler boyunca herhangi bir erişim engellemesiyle karşılaşmadı. Bazı yurt dışı kaynakları sosyal medya kanallarının engellendiğine dair haberler paylaştı, ancak durum onların rapor ettiği gibi olmadı.

Sosyal medya kanallarının açık olması sayesinde herkes yaşanan gelişmeleri tüm sıcaklığıyla takip etti, birbiriyle iletişim kurma şansı buldu. Facebook Live, Periscope gibi mobil cihazlar üzerinden anında canlı yayın yapma fırsatı veren araçlar aracılığıyla da binlerce canlı yayın gerçekleştirildi.

15 Temmuz 2016 gecesi Facebook Live üzerinde Türkiye'nin dört bir yanından birçok canlı yayın gerçekleştirildi.
15 Temmuz 2016 gecesi Facebook Live üzerinde Türkiye’nin dört bir yanından birçok canlı yayın gerçekleştirildi.

Yapılan dezenformasyonları, sorumsuz paylaşımları bir kenara bırakırsak, açık olan sosyal medya kanalları sayesinde bilgi ve haber paylaşımı hızlı şekilde yapıldı. Sosyal medya 15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olmasında önemli rol oynadı.

Bu arada Türkiye, 15 Temmuzu 16 Temmuza bağlayan gece Twitter dünya gündeminin de tepesine oturdu. Türkiye’nin farklı dillerdeki adıyla açılmış konu etiketleri dünya gündeminin birinci sıralarında yer aldı. Ayrıca yine dünya gündemi listesi içinde Türkiye ile ilgili birçok konu etiketi bulunuyordu.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

YouTube iPhone ve iPad’ler için Resim İçinde Resim özelliğini getirecek

YouTube iOS uygulaması Resim İçinde Resim desteği kazanıyor. Böylelikle kullanıcılar iPhone ve iPad'lerinde diğer işlerle uğraşırken de video izleyebilecekler. The Verge sitesinin YouTube'dan aldığı...

Poco X3 Pro İncelemesi

Xiaomi'nin çatısı altındaki markalardan biri olan Poco, akıllı telefon pazarının son yıllardaki aktif oyuncuları arasında yer alıyor. Özellikle orta segmente yoğunlaşan şirket, bu alandaki...

Spotify Mini player ile Facebook içinde müzik ve podcast dinleme imkanı

Spotify, kullanıcıların doğrudan Facebook uygulaması üzerinden şarkı ve podcast dinlemelerine olanak sağlayan yeni Mini player özelliğini bugünden itibaren Türkiye’de kullanıma sunuyor. Spotify ve Facebook bugünden...

Porsche Soundtrack My Life müzik deneyimini özelleştirecek

Porsche, Soundtrack My Life adını taşıyan yeni projesi kapsamında sürücülere sürüş deneyimlerine uygun olarak seçilen özel müzikler çalan bir sistem geliştiriyor. Porsche'den verilen bilgiye...

Tim Cook’a göre Android’de iOS’e göre 47 kat daha fazla zararlı yazılım var

Apple CEO'su Tim Cook, şirketinin iOS cihazlarında elle uygulama yükleme imkanını engelleme seçimiyle ilgili görüşlerini paylaştı. iPhone'larda buna izin verilmemesinin nedenlerinden birinin, ilgili güvenlik...

F1 Fransa GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan Fransa'da devam ediyor. İki hafta önce Bakü sokaklarında son turuna kadar heyecanlı bir yarış izlemiştik ve yarış sürpriz bir...

Facebook podcast özelliğini gelecek hafta kullanıma sunacak

Facebook duyurusunu daha önce yaptığı podcast özelliğini önümüzdeki hafta itibarıyla kullanıcılarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. Şirketten yapılan açıklamada, podcast özelliğinin dağıtımının 22 Haziran itibarıyla başlayacağı belirtildi. Podcast...