Google bulut platformunda yapay zeka tabanlı araçlar sunuyor

google cloud platform

Google bulut bilişim pazarında Microsoft ve Amazon gibi rakiplerin gerisinde kaldı. Ne var ki, şirket sadece bilişim gücünü değil, aynı zamanda yapay zekayı da sunarak yeni müşteriler kazanmayı umuyor. Bu yılın başlarında Google bulut tabanlı otomatik öğrenme araçlarını müşterilere sunma niyetinde olduğunu açıklamıştı. Bu hafta içinde bulut tabanlı yapay zeka API’larından iki tanesi herkese açık beta olarak kullanıma sunuldu.

Sunulan iki API’dan bir tanesi metin analiz aracı. Bu, yazılı dokümanlardan bilgileri otomatik olarak elde etmek veya duygu analizi yaparak yazarın ruh hâlini ve niyetini belirlemek için kullanılabiliyor. Google, dijital pazarlamacıların çevrim içi ürün yorumlarını analiz edebileceğini veya servis merkezlerinin yazılı dökümü çıkarılmış müşteri konuşmalarından duygu ve düşünce saptaması yapabileceklerini belirtiyor.

İkinci API ise konuşma algılama ile ilgili. Bunun sayesinde 80’in üzerindeki dilde yapılan konuşmaları metne çevirmek, sonuçları gerçek zamanda almak mümkün oluyor. Dijital asistanlarda kullanılan ses arayüzlerinin benzeri bir teknoloji kullanılıyor, ancak Google bunu hazır şekilde sunuyor.

Google bu alanda rekabetten yoksun durumda değil. Amazon ve Microsoft’un her ikisi de kendi bulut platformlarının bir parçası olarak otomatik öğrenme programlarını sunuyor. Şimdiye kadar bu iki şirketin de pazarda açık ara liderlikleri bulunuyor. Forrester Research tarafından yapılan tahminlere göre, bu yıl Amazon’un bulut gelirleri 10.8 milyar dolar, Microsoft’unki 10.1 milyar dolar ve Google’ınki de 3.9 milyar dolar seviyelerinde olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Babalar Günü için hediye önerileri - Video

Google şimdilerde kullanıcılarına otomatik öğrenme tabanlı araçlarını ücretsiz deneme fırsatıyla sunuyor. Kullanıcıların bir kez bu araçların tadına baktıklarında daha fazlasını isteyeceklerini umuyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...

Hades 13 Ağustos’ta Xbox ve PlayStation’a geliyor

Supergiant Games'in roguelike oyunu Hades, 13 Ağustos'ta Xbox ve PlayStation konsollarına geliyor. Oyun Xbox One, Xbox Series X/S, PS4 ve PS5 için satışa sunulacak....