1 Temmuz ile birlikte sokağa çıkma kısıtlamaları tamamen kalkıyor

google news abone ol

1 Temmuz tarihinin yaklaşmasıyla birlikte COVID-19 tedbirlerinde uygulanacak değişiklikler beklenmeye başlanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi akşamüstü yaptığı basın açıklamasında gelecek ayın başından itibaren geçerli olacak yeni adımları açıkladı. Buna göre sokağa çıkma kısıtlamaları, şehirler arası seyahat ve toplu taşımalardaki sınırlamalar kaldırıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarında ise normal mesai düzenine geçilecek.

Hürriyet’in haberine göre Erdoğan, pandeminin başından beri devam eden hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarının kalktığını açıkladı. “1 Temmuz itibarıyla başlamak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz” diyen Erdoğan şehirler arası ve şehir içi toplum ulaşım kısıtlamalarıyla ilgili olarak da “Şehirler arası seyahat kısıtlamaları ile şehir içi toplu taşımadaki kısıtlamalar sona eriyor.” dedi.

COVID-19 aşılama çalışmalarına da değinen Erdoğan, “Bugün itibariyle yaptığımız aşı sayısı 43 milyon doza yaklaşmıştır. Son 1 haftada nüfusuna oranla dünyada en çok aşı yaptıran ülke konumundayız. Hedefimiz birkaç hafta içerisinde 18 yaş nüfusumuzun üstünün tamamına açmaktır.” şeklinde konuştu. “Sırası gelen herkesin aşı olması hayati öneme sahiptir. Biz de aşımızı olarak bilim insanlarımıza olan güvenimizi gösterdik.”

1 Temmuz’da sokağa çıkma kısıtlaması bitiyor

1 Temmuz’da başlamak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırdıklarını belirten Erdoğan, müzikle ilgili kısıtlamayı da saat 24.00’e çektiklerini kaydetti. Şehirler arası seyahat kısıtlamaları ile şehir içi toplu taşımadaki kısıtlamalar sona erecek, ancak HES kodu uygulaması yaygınlaştırılarak sürdürülecek. Erdoğan, konuyla ilgili ayrıntıların İçişleri Bakanlığının genelgesiyle açıklanacağını söyledi. Öte yanda kamu kurum ve kuruluşlarında da temmuz ayı itibarıyla normal mesai düzenine geçiliyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Arcade’e aralık ayında Dead Cells+ gibi yeni oyunlar geliyor

Apple Arcade, oyun oynamayı seven iPhone, iPad, Mac veya Apple TV kullanıcıları için gerçekten iyi bir arşiv sunuyor. Üstelik Apple, abonelik tabanlı oyun kütüphanesine...

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

ÖNE ÇIKANLAR