PAYLAŞ

Skype idari prosedürleri geçtiğimiz yılın sonunda tamamlanan bir süreçle birlikte Microsoft’un bir iştiraki hâline geldi. Ancak bu durum Cisco’yu durdurmuş gibi görünmüyor. Şirket, Avrupa Komisyonu’nun Microsoft’un Skype’ı satın almasıyla ilgili olarak verdiği karara itiraz etti.

Cisco, yayınladığı bir blog yazısında amacın Avrupa Birliği’nin satın alma anlaşmasına verdiği onayı iptal etmek olmadığı, bunun yerine Microsoft’un diğer video iletişim sistemleriyle uyumlu olmayan bir platformu tamamen satın almasına neden olan şartları görmek istediğini dile getirdi.

Microsoft ise, AllThingsD’ye yaptığı açıklamada, komisyonun kararının temyizden etkilenmeyeceğinden emin olduğunu ve Cisco’nun satın almanın onaylanmasına giden süreçteki araştırma çalışmalarına aktif bir şekilde katıldığını işaret etti. Cisco’ya göre Microsoft’un planı kurumsal merkezli Lync iletişim servislerini ve yeni satın alınan Skype platformunu entegre, ancak tescili bir çözüm hâlinde sunmak.

Görünen o ki, Microsoft’un gelecekte yapmayı planladığı hamleler Cisco’yu biraz endişelendirmiş. Ancak şirket, bu temyiz hamlesine video iletişim sistemlerinin tıpkı telefon ve e-posta iletişiminde olduğu gibi tescilli yerine açık standartlarla kullanılmasına katkıda bulunmak amacıyla girdiğini söylüyor.

İlgili – Cisco
İlgili – AllThingsD

Önceki HaberSony Ericsson payını satın alma işlemlerini tamamladı, Sony Mobile Communications karşınızda
Sonraki HaberJuniper'e göre mobil ortamdaki zararlı yazılımların temel hedefi para kazanmak
1983 Antalya doğumlu olan Sabri Küstür'ün teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Bu ilgi O'nun İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümüne girişine de etki yapmıştır. Dört yıllık lisans eğitiminin ardından Boğaziçi Üniversitesi'nde telekomünikasyon üzerine yüksek lisans yapan Sabri Küstür elde ettiği mesleki eğitimi ve deneyimi farklı bir şekilde kullanmayı tercih etmiştir. Teknoblog'un genel yayın yönetmenliği görevini yürüten Sabri Küstür ayrıca Avea Mobil Dergi'nin de editörlüğü ve interaktif uygulamalarının yürütülmesi görevlerini üstlenmektedir.